Vyjadrenia Kotlára sú neodborné a urážajú obete COVID 19 aj zdravotníkov, Slovenská lekárska komora sa od jeho slov dištancuje (foto+video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SLK: Nové vedenie Slovenskej lekárskej komory
Prezident SLK Jaroslav Šimo. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Vyjadrenia splnomocnenca vlády na prešetrenie manažovania pandémie a poslanca Petra Kotlára (SNS), že pandémia ochorenia COVID 19 na Slovensku nebola, sú neodborné a urážajú tak obete vírusu ako aj zdravotníkov. Na tlačovej konferencii to uviedol prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo. Stavovská organizácia lekárov sa pritom od jeho slov dištancuje.

Očakávame, že svoje stanovisko jasne vysvetlí a veríme, že naši zástupcova vo WHO budú aj naďalej pracovať na takej podobe pandemickej zmluvy, ktorá bude v prospech všetkých občanov Slovenska,“ vyhlásil.

Popretie pandémie nie je na mieste

Šimo sa domnieva, že Kotlár vychádzal pri tvrdení o tom, že neboli splnené atribúty pandémie z terajších charakteristík a za základ si vzal chrípku.

Problém je, že my sme tu nemali chrípku, my sme tu mali COVID 19,“ skonštatoval prezident SLK.

Ten je tiež vírusovým respiračným ochorením ale mal aj podstatne iné charakteristiky. Začínal ako epidémia a následne prebehol v rôznej intenzite všetkými kontinentami. Šimo je presvedčený, že určite boli splnené kritériá, aby sme o COVID 19 hovorili ako o pandémii.

Popretie pandémie nie je na mieste… Pandémia to bola,“ zhodnotil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Agresívne správanie pacientov

Komora taktiež na tlačovej besede upozornila na nárast agresívneho správania pacientov a ich rodinných príslušníkov k lekárom a sestrám. Spomenula prípad, keď v areáli nemocnice v Rimavskej Sobote napadli príbuzní pacienta tamojšieho primára.

Majú taktiež informácie o tom, že v niektorých zdravotníckych zariadeniach sa chystajú pre zdravotníkov kurzy sebaobrany. Aktuálnym stavom je komora hlboko znepokojená.

Budeme žiadať štátne orgány, aby takéto incidenty vyšetrili, ale najmä, aby prijali také preventívne opatrenia, ktoré budú zdravotníkov chrániť,“ povedal Šimo.

Cestu vidia v zmene legislatívy, ktorá by zdravotníkov zaistila zvýšenú ochranu. Privítali by, keby lekári aj sestry boli chránení aj mimo času výkonu ich povolania. Komora sa totiž obáva ďalšieho stupňovania agresie, najmä na urgentných príjmov.

Diskriminačná zmena

Lekári sa vyjadrili aj k návrhu novely Zákonníka práce od opozičnej strany Kresťanskodemokratické hnutia, ktorá by v súvislosti s dĺžkou praxe predĺžila zdravotníkov výpovedné lehoty. Takúto zmenu považujú za diskriminačnú. Podľa Šima rozhodne neprispeje k vyriešeniu personálnej krízy v zdravotníctve.

Skôr sa obávame, že to bude mať opačný efekt. Bude ich odrádzať od uzatvárania pracovných zmlúv,“ myslí si prezident komory.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav ŠimoPeter Kotlár
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSLK Slovenská lekárska komoraSNS Slovenská národná stranaWHO Svetová zdravotnícka organizácia