Ministerstvo sa chce sústrediť na prevenciu a liečbu onko pacientov, pochválilo sa viacerými úspechmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prevencia a liečba onkologických ochorení sa pre rezort zdravotníctva stala prioritou. V tlačovej správe k odpočtu činnosti ministerstva zdravotníctva v oblasti predchádzania a liečby onkologických ochorení to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Opäť štartujú skríningové programy

Tvrdí, že mnohé z tém, ktoré pacientske organizácie v memorande navrhovali, sa už ministerstvu podarilo vyriešiť alebo sú v procese realizácie.

Rezort zdravotníctva v odpočte uvádza, že po pandémii sa opätovne štartujú skríningové programy. Zvyšuje sa tiež počet overených mamografických pracovísk zo 16 na 19 a zaviedli sa štandardné postupy pre skríningovú mamografiu.

V príslušných pracoviskách sa rokuje o úhradách a vykonávaní TOKS, teda testov na okultné krvácanie, a to raz ročne, ako to je stanovené aj v iných európskych štátoch.

Čo sa týka ultrazvukovej diagnostiky (USG) prevencie prsníkov, medicína založená na dôkazoch a aplikačná prax potvrdili nadužívanie USG a jej neefektívnosť, a preto celý manažment plánuje rezort upraviť novelou zákona, ktorá je v príprave a upravuje podmienky skríningu všeobecne pre populáciu žien v SR s cieľom, aby sa celý proces skríningu zefektívnil.

Očkovanie proti HPV vírusu

Rezort považuje za obrovský úspech zavedenie bezplatného očkovania proti HPV vírusu pre dievčatá a chlapcov medzi 12. až 13. rokom života, či schválenú novelu zákona, ktorá priniesla revolúciu v liekovej politike. Vďaka tomuto zákonu sa zabezpečí prístup množstvu onkologických pacientov k inovatívnej liečbe.

Nový prístup k paliatívnej starostlivosti je jednou veľkou a samostatnou kapitolou v investíciách v Pláne obnovy a odolnosti SR. Cieľom rezortu je rozšíriť a obnoviť domácu ošetrovateľskú starostlivosť vybudovaním a zriadením nových Agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) a opätovne vybaviť 80 existujúcich ADOS.

V pláne je taktiež vytvorenie viac ako 600 lôžok následnej starostlivosti, rozšírenie a obnovenie kapacity pobytovej paliatívnej starostlivosti či materiálno-technické podporenie 26 mobilných hospicov.

Zriadenie monitorovacej komisie

Ministerstvo sa taktiež môže pochváliť zriadením novej komunikácie, ktorá sa venuje podpore a propagácii prevencie skríningových programov venujúcej sa onkokontrolám.

V rámci Národného onkologického inštitútu (NOI) rezort vypracoval výzvu pre pacientske organizácie na poskytnutie finančných prostriedkov na ich projekty vo výške 100-tisíc eur.

Ministerstvo tiež zriadilo monitorovaciu komisiu, ktorá bude každoročne poskytovať monitorovacie správy o stave slovenského zdravotníctva. Zástupcovia v nej sú nielen zdravotníci či poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ale aj pacienti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR