Matky môžu počas tehotenstva prenášať alergie na svoje deti. Tvrdí to nová štúdia odborníkov zo Singapuru zverejnená v žurnále Science.
Výskumníci využili zvierací model, ktorý preukázal, že kľúčová protilátka zodpovedná za vyvolanie alergických reakcií – imunoglobulín E (IgE ) – môže prejsť cez placentu do plodu, kde sa viaže na mastocyty.
Ide o typ imunitnej bunky, ktorá vylučuje chemikálie vyvolávajúce alergické reakcie, od tečenia z nosa po astmu.
Ako spoznať kožnú alergiu a infekciu z rúška? Vyhnite sa bežným chybám, radí lekárka
Vedci u narodených myší odhalili alergické reakcie na rovnaký typ alergénu ako u matky. V laboratóriu zistili, že materský IgE sa môže naviazať na ľudské mastocyty, z čoho usúdili, že podobným spôsobom prenikajú cez placentu aj u človeka.
Nové zistenia
Spoluautor štúdie Florent Ginhoux vyhlásil, že v súčasnosti existuje len málo vedomostí o mastocytoch na počiatku vývoja plodu. „Štúdia zistila, že vysoko alergická tehotná žena môže preniesť jej IgE na dieťa, u ktorého sa pri prvom vystavení alergénu objaví alergická reakcia,“ objasnil.
Jeho kolegyňa Ashley St. John povedala, že podobné alergické reakcie u dojčiat a matiek nemožno vysvetliť len na základe genetiky. „Toto je len jedna z ciest, akou môžu alergické reakcie prechádzať z matky na plod a ukazuje, že alergie pretrvávajú aj po narodení,“ dodala.
Pokus s alergénmi
Výskumníci v rámci štúdie vystavili myši pred oplodnením peľu z ambrózie, čo je známy alergén. Zvieratá, u ktorých sa objavila reakcia na peľ, mali potomkov s rovnakými alergickými reakciami na ambróziu.
Citlivosť je pritom špecifická, potomstvo nemalo žiadne reakcie na roztoče, čo sú ďalšie známe alergény.
Alergiu na potraviny je možné diagnostikovať aj u detí do troch rokov
Štúdia tiež preukázala, že prenos IgE cez placentu si vyžaduje pomoc iného proteínu FcRN. Myši bez toho proteínu nemali materský IgE v ich mastocytoch a po narodení sa u nich nevyvinula alergia.
Stratégie na zastavenie šírenia alergií
Nové zistenia by mohli pomôcť vytvoriť stratégie na obmedzenie prenosu alergií na deti. V súčasnosti má rôzne alergie 10 až 30 percent obyvateľov Zeme. Podľa odborníkov toto číslo bude narastať a zastavenie prenosu z matky na dieťa by tento trend mohlo zvrátiť.
Hlavný konzultant Jerry Chan uviedol, že výskum môže vysvetliť vysoký výskyt ekzémov u detí matiek s klinicky dokázaným ekzémom.
Autori sa chcú teraz zamerať na lepšie pochopenie mechanizmu prenosu IgE cez placentu, ako väzba IgE na mastocyty v pokožke plodu vplýva na ich funkciu a aký to má dopad na fyziológiu pokožky po narodení.