Nedostatok sestier na Slovensku nespôsobila zmena vzdelávania, ale dlhodobý nezáujem o situáciu sestier a pôrodných asistentiek a neustále zhoršovanie ich pracovných podmienok. V tlačovej správe to tvrdí Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Reaguje na dlhodobý tlak
Komora tak reaguje na dlhodobý tlak na zníženie nárokov na vzdelávanie sestier s údajným cieľom nahradiť sestry menej vzdelanou pracovnou silou, ako opatrenie na doplnenie katastrofálneho nedostatku sestier.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje novelu vyhlášky, ktorou stanoví rozsah činností pre asistujúce praktické sestry
„Tento tlak nevyvíjajú iba zamestnávatelia v zdravotníctve, ale aj politici, ktorí idú poruke populistickým, neodborným a ničím nepodloženým tvrdeniam niektorých zástupcov stredných zdravotníckych škôl,“ uviedla SKSaPA.
Preberajú dôležité úlohy
Komora tvrdí, že disponuje niekoľkými prieskumami o tom, aké sú motivačné a demotivačné faktory pre prácu v našom zdravotníctve.
Rast platov lekárov či zdravotných sestier nezachráni naše biedne zdravotníctvo, odborári opäť vyzvali na systémové riešenia
„Poniektorí odborníci, ako aj politici, sa zrejme pozabudli, že žijeme v 21. storočí, kde svetové trendy poukazujú na dôležitú úlohu vzdelaných sestier v starostlivosti o zdravie populácie,“ zdôraznila komora.
Sestry dnes podľa SKSaPA preberajú na seba dôležité úlohy naprieč celým zdravotníckym systémom, majú iné vzdelanie, iné kompetencie, môžu v mnohých oblastiach rozhodovať samostatne a preberajú na seba čoraz viac zodpovednosti.
Ošetrovateľstvo napreduje
Aj napriek týmto atakom ošetrovateľstvo na Slovensku podľa komory napreduje.
„Skvalitňuje sa vzdelávanie sestier, napriek mnohým prekážkam sa snažíme priblížiť kompetenciami našim zahraničným kolegyniam a kolegom, realizujeme ošetrovateľský výskum, vzdelávame nové kolegyne a kolegov, aplikujeme do praxe dôkazy dobrej praxe, sme samostatní a autonómni poskytovatelia ošetrovateľskej starostlivosti, čo je tiež jeden z motivačných faktorov,“ dodáva SKSaPA.