Vláda v Južnej Kórei vydala v súvislosti so šírením nového koronavírusu najvyššiu výstrahu. V nedeľu to na stretnutí kabinetu povedal prezident Mun Če-in a zároveň vyzval predstaviteľov v krajine, aby podnikli „bezprecedentné, silné kroky“ na boj proti vírusu.
Stovky nových prípadov
Najvyššiu výstrahu pred vírusom vydali v Južnej Kórei naposledy v roku 2009 počas epidémie novej chrípky, ktorá tam zabila viac ako 260 ľudí. Vďaka najvyššej výstrahe môžu úrady prijať preventívne opatrenia, ako sú napríklad dočasné uzavretie škôl či obmedzenie prevádzky verejnej dopravy a letov.
V Južnej Kórei dosiaľ zaznamenali 556 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom na ochorenie COVID-19, ktoré šíri, zomrelo už päť osôb. Mun uviedol, že epidémia „dosiahla rozhodujúci moment“ a ďalšie dni budú kritické. „Nemali by sme byť obmedzení nariadeniami a váhať s prijímaním bezprecedentných, silných opatrení,“ povedal prezident.
Karneval v Benátkach ukončia predčasne, aby zabránili ďalšiemu šíreniu koronavírusu
Juhokórejské úrady v nedeľu oznámili, že pribudlo 123 nových prípadov nákazy. Kórejské centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) uviedli, že 113 z nových prípadov je z mesta Tägu a okolitých oblastí.
Podľa šéfky KCDC sa u 55,6 percent nakazených pacientov v krajine potvrdilo spojenie s cirkevnou komunitou Sinčchondži v Tägu. V izolácii je podľa nej 534 z 556 nakazených pacientov a ďalších 6 039 osôb absolvuje testy.
Potýčka s Izraelom
Celkovo sa koronavírusom nakazilo už viac ako 78-tisíc ľudí v 29 krajinách. Najviac prípadov je v pevninskej Číne, ktorá je v epicentre nákazy, a to celkovo 76 936. Na COVID-19 tam zomrelo 2 442 ľudí. Počet nových úmrtí tam za ostatný deň klesol na 97, zatiaľ čo počet nových prípadov nákazy trochu stúpol na 648.
Mimo Čínu hlási najviac úmrtí Irán, kde ochoreniu podľahlo šesť ľudí. V severnom Taliansku je pre koronavírus uzavretý tucet miest po tom, čo tam zaznamenali dve úmrtia. Juhoeurópska krajina eviduje 79 potvrdených prípadov a stovky ďalších ľudí absolvujú testy.
Koronavírus je rafinovanejší, než si mysleli. Našli ho aj v moči a stolici nakazených
Pre koronavírus vypukla aj diplomatická potýčka medzi Južnou Kóreou a Izraelom. Stalo sa tak po tom, čo na letisku v Tel Avive odrolovali juhokórejské lietadlo od určeného terminálu, evakuovali z neho 12 Izraelčanov a dali ich do karantény, pričom zvyšných pasažierov vrátili naspäť do Soulu, informovali izraelské médiá.
Ľudia by mali zostať v karanténe
Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap uviedla, že sa ministerstvo zahraničia voči tomu rázne ohradilo u izraelskej vlády. Juhokórejský rezort zahraničia sa podľa nej vyjadril, že by Izrael nemal prijímať žiadne prehnané, nezmyselné opatrenia voči Juhokórejčanom.
Ministerstvo v nedeľu uviedlo, že incident dôkladne monitoruje a poskytuje konzulárnu pomoc Juhokórejčanom, ktorí sú v Izraeli, pričom úzko spolupracuje s tamojšími úradmi. Ak bude nutné, tak juhokórejských turistov z Izraela evakuuje.
Už skôr Južná Kórea informovala Izrael, že sa u skupiny turistov, ktorá vo februári vycestovala do Izraela a na Západný breh Jordánu, po návrate potvrdil koronavírus. Izraelské a palestínske úrady vyzvali ľudí, ktorí sa s nimi dostali do kontaktu, aby zostali v karanténe.