Koronavírus je rafinovanejší, než si mysleli. Našli ho aj v moči a stolici nakazených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus v krvi pacienta.
Foto: ilustračné, Getty images

Podľa nových zistení čínskych vedcov by sa vysoko virulentný COVID-19 mohol šíriť aj inou cestou ako kvapôčkovou infekciou – pri použití toalety. Výskumníci totiž objavili životaschopný vírus aj v ľudských výlučkoch, v moči a stolici.

Podľa odborníkov by koronavírus teoreticky mohli prenášať aj ľudia, ktorí si po toalete neumývajú ruky. V dôsledku zlej hygieny môže byť následne kontaminovaná voda alebo jedlo.

Riziko šírenia orálno-fekálnou cestou potvrdila aj štúdia zverejnená v magazíne Emerging microbes & Infections, ktorej autori vírus odhalili v stolici pacientov.

Vírus môže voľne putovať telom

Podľa Globaltimes.cn sa vírus nachádzal aj v moči infikovaných pacientov, čo znamená, že môže v organizme kolovať krvnou cestou a zasiahnuť viaceré vnútorné orgány. Tento fakt by zároveň mohol skomplikovať epidemiologickú situáciu, keby sa vírus dostal splaškami do odpadových vôd a kanalizácií.

Situácia môže byť vážna najmä v nemocniciach, ktoré sústreďujú množstvo nakazených a sú tak možnými epicentrami ďalšieho šírenia vírusu. Vedci vyslovili domnienku, že by aerosól obsahujúci vírusové častice z ľudských výlučkov mohol kontaminovať vzduch, preto má význam aj kontrola či dezinfekcia odpadových vôd v nemocniciach.

Za hlavný spôsob prenosu ochorenia je však naďalej považovaná kvapôčková infekcia, teda vdýchnutie vírusových častíc pri kontakte s nakazenými ľuďmi – najmä kašľom a kýchaním. Ďalšou možnou cestou prenosu je kontakt s infikovanými predmetmi alebo povrchmi. Hygiena rúk je preto kľúčovým prostriedkom prevencie.

Prvé obete v Európe

Prvé úmrtia Európanov spojené s koronavírusom ohlásili Taliani, kde ochoreniu podľahli dvaja ľudia. Nárast počtu nakazených si zároveň vyžiadal uzavretie niekoľkých severotalianskych miest a sprísnenie preventívnych opatrení.

Celosvetovo sa vírusom nakazilo viac ako 77-tisíc ľudí v 29 krajinách a vyše 2 300 osôb na ochorenie COVID-19 zomrelo. Väčšina prípadov je z pevninskej Číny, ktorá je v epicentre nákazy. Počet nových prípadov však v krajine klesá. Naopak, nárast zaznamenala Južná Kórea a nové úmrtia hlási aj Irán.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať