Štát dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok viac ako 108 miliónov eur, čo vyvoláva hrozbu odchodu týchto firiem zo slovenského trhu a paralyzovania operačných výkonov v nemocniciach.
Najväčšie problémy majú štátne nemocnice, ktoré tlačia pred sebou obrovský dlh.
Mnohé firmy zvažujú odchod
Firmy združené v asociácii SK+MED sú aktuálnou situáciou znepokojené a mnohé zvažujú svoj odchod zo Slovenska, čo môže výrazne skomplikovať pacientom prístup k nutným operačným zákrokom.
„Situácia je skutočne vyhrotená a mnohé firmy, ktoré majú svoje zastúpenie na našom trhu, považujú Slovensko za riskantnú krajinu, ktorá nedokáže uhrádzať svoje pohľadávky včas, a to napriek tomu, že na túto mimoriadnu situáciu upozornila slovenské štátne orgány aj Európska komisia. Tá v tejto veci podala na Slovensko žalobu,“ uviedla Katarína Danková, výkonná riaditeľka asociácie SK+MED.
Tradičná zbierka Deň narcisov dosiahla najvyšší výnos vo svojej histórii, vyzbierali viac ako jeden milión eur
V takejto krajine, kde štát nie je schopný hradiť svoje pohľadávky, je podľa nej mimoriadne zložité podnikať. Mnohé firmy už teraz varujú, že plánované operácie budú musieť byť odložené, ak sa zdravotnícke pomôcky stanú nedostatkovým tovarom.
„Operáciu nie je možné realizovať bez zdravotníckych pomôcok. Akonáhle sa tieto stanú nedostatkovým tovarom, lekári budú musieť odkladať plánovanú operatívu a čakacie lehoty sa pre pacientov ešte viac predĺžia,“ pokračovala Danková.
Komisia vlani zažalovala Slovensko
V konečnom dôsledku na neschopnosť štátu plniť si svoje povinnosti doplatia pacienti.
Európska komisia už minulý rok zažalovala Slovensko pre absenciu včasných platieb dodávateľom v sektore zdravotníctva. Rozsudok sa očakáva do konca leta, pričom dokazovanie už nie je možné ani z jednej strany sporu.
Lekárski odborári kritizujú rozhodnutie vlády nepodporiť výstavbu Národnej nemocnice Rázsochy
Je teda len otázkou času, kedy Slovensko obdrží rozsudok, ktorý musí byť vykonateľný a slovenská vláda bude musieť nájsť zdroje na to, aby si svoje záväzky splnila.
Členovia SK+MED zdôrazňujú, že jednorazové oddlženie nie je riešením a volajú po systémových zmenách.
Štát zanedbáva svoje záväzky
„Ministerstvo zdravotníctva už niekoľko rokov vyzývame, aby pripravilo jasnú koncepciu financovania zdravotníctva tak, aby sa nemocnice nedostávali do začarovaného kruhu dlhov a následného oddlženia. Takáto koncepcia však stále chýba. Rezort zdravotníctva tlačí pred sebou jeden veľký problém, ktorý je z dlhodobého hľadiska neudržateľný,“ uviedla Danková. Dodávatelia si totiž plnia svoje povinnosti, ale štát zanedbáva svoje záväzky.
„V ostatných mesiacoch sme absolvovali niekoľko rokovaní s vedením rezortu zdravotníctva, ale napriek prísľubom sa situácia nijako nezmenila. My dodávatelia dodávame nemocniciam zdravotnícke pomôcky, ale štát nám za dodaný tovar neplatí,“ uzatvára Danková.
Je preto otázkou času, dokedy budú firmy zásobujúce nemocnice zdravotníckymi pomôckami schopné naďalej poskytovať svoje produkty nemocniciam.