Lekárski odborári kritizujú rozhodnutie vlády nepodporiť výstavbu Národnej nemocnice Rázsochy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Vizualizácia projektu nemocnice Rázsochy
Vizualizácia projektu výstavby novej Univerzitnej nemocnice Bratislave v lokalite Rázsochy. Bratislava, 17. august 2023. Foto: ilustračné, SITA/Mochly Eldar Architect
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekárske odborové združenie (LOZ) kritizuje rozhodnutie vlády nepodporiť výstavbu Národnej nemocnice Rázsochy, ktorú považuje za najlepšie miesto pre národnú nemocnicu podľa analýz z čias tretej vlády Roberta Fica.

Vláda SR na dnešnom svojom rokovaní potopila roky pripravovaný projekt Národnej nemocnice Rázsochy aj keď je v najviac rozpracovanej – finálnej podobe,“ uvádza sa v stanovisku LOZ.

Vláda porušila zmluvu s LOZ

Zároveň upozorňujú, že týmto rozhodnutím vláda porušila aj zmluvu s Lekárskym odborovým združením.

Na výstavbu národnej nemocnice Rázsochy mal štát hotový projekt a boli schválené všetky potrebné potvrdenia. Namiesto toho vláda na návrh ministerky Zuzany Dolinkovej schválila prístavbu k nemocnici v Ružinove, kde zbúra mestský zimný štadión a nový heliport za 2,2 milióna eur. Len povoľovacie procesy budú podľa optimistického scenára trvať minimálne 4 roky,“ vyjadril svoj nesúhlas predseda LOZ Peter Visolajský.

Pozemky a povolenie na výstavbu

LOZ tiež upozornilo, že štát nemá na danú výstavbu kúpené všetky pozemky ani povolenie na celkovú výstavbu.

Štát sa týmto rozhodnutím vlády dostal do nevýhodnej vyjednávacej pozície. Aj v prípade ústretovosti zo strany hlavného mesta Bratislavy môže zmena územného plánu trvať minimálne pol roka až rok,“ píše sa v stanovisku LOZ.

Podľa analýz z čias vlády Roberta Fica má projekt v Ružinove horšie dáta ohľadom dopravnej dostupnosti a chýbajú možnosti rozšírenia do budúcnosti v porovnaní s Rázsochami.

Dostavbu v Ružinove za národnú nemocnicu považovať nemôžeme, pretože nepokryje komplexne všetky oddelenia,” povedal P. Visolajský.

Predĺženie čakacej doby

LOZ varuje, že výsledkom stredajšieho rozhodnutia bude len predĺženie čakacej doby na novú národnú nemocnicu, ak vôbec bude realizovaná. Takisto upozorňuje, že plán v Ružinove nezahŕňa priestor pre budúci rozvoj ani lekársku fakultu, ktorá mala byť súčasťou Rázsoch.

My lekári nerozumieme, prečo vláda koná v neprospech občanov a našich pacientov a potápa pripravený projekt Národnej nemocnice,“ uzavrel predseda LOZ Peter Visolajský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter VisolajskýRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieVláda SR