Slováci majú možnosť očkovať sa proti ochoreniu COVID-19 už viac ako pol roka, za ten čas sa ukázalo, že elektronický systém slúžiaci na registráciu, ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), rozhodne nie je dokonalý.
Pre problémy prišiel ešte v marci o miesto riaditeľa NCZI Peter Bielik, kedy ho odvolal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Aj súčasný minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) menil vedenie.
Lengvarský odporúča stiahnuť si aplikáciu zdravotnej poisťovne, ak máte problém s vydaním očkovacieho certifikátu
Začiatkom mája odvolal Róberta Suju (Hlas) a vymenoval Pavla Capeka. Či to bude posledná zmena však jasné nie je, nakoľko problémov so systémom neubúda. Najnovší súvisí s vydávaním medzinárodných certifikátov o očkovaní.
Medzinárodný certifikát
Dalo by sa pochopiť, že pre veľký záujem o vydanie v zahraničí akceptovateľného potvrdenia o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 pred dovolenkovou sezónou majú v NCZI problém vybaviť všetky žiadosti včas a bez chýb.
Avšak ukazuje sa, že problém je pomerne hlbší a úzko súvisí s komunikáciou veľkokapacitných očkovacích centier so systémom NCZI. Hlásenia o zaočkovaných sa totiž do centra nedostávajú včas, niekedy sú dokonca aj chybné.
Turecko vyvinulo vlastnú vakcínu proti COVID-19, TURKOVAC je vraj pýchou národa
„Aktuálne platí, že očkovacie centrum má reportovať informácie o zaočkovaných osobách do 9:00 nasledujúceho dňa,“ uvádza komunikačné oddelenie rezortu zdravotníctva.
Mnohí zaočkovaní Slováci však hlásia, že najčastejšie ich druhú vakcínu systém NCZI neeviduje, čo bráni vo vydaní očkovacieho certifikátu. S podobným prípadom má priamu skúsenosť aj doktor Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov.
Chyba v systéme?
„Ja sám mám pacienta, ktorý v papierovej forme má potvrdenie o dvoch očkovaniach z vakcinačného centra, avšak v klasickom sumáre vidím iba jedno očkovanie,“ potvrdil Šóth pre portál vZdravotníctve.sk.
V tomto vidí aj najväčší „gordický uzol problémov“, ktorý musia rozmotávať často práve praktickí lekári, nakoľko dovolať sa do vakcinačných centier, na linky NCZI či na ministerstvo nie je jednoduché.
„Aj keď vakcinačné centrum odoslalo všetky dáta načas a správne, tak sa tie údaje stratili, takže očkovacie centrum musí teraz ešte raz dodatočne nahlasovať očkovanie pacienta,“ vysvetľuje ďalej Šóth.
Ministerstvo spustilo očkovanie proti COVID-19 v ambulanciách, dostupné nebude vo všetkých
Jeho slová potvrdzuje aj riaditeľ Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay, ktorý má na starosti Veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.
Vakcinačné centrá
Údaje podľa nariadení odosielajú vždy načas, no nie vždy sa do systému NCZI dostanú. „Ja do dnešného dňa neviem ani ako ten systém funguje, ja len vidím, ako funguje a domnievam sa, čo asi robí,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk Szalay.
K žiadnemu stretnutiu, na ktorom by vakcinačné centrá spoločne s NCZI vzniknuté problémy riešili, totiž podľa jeho slov nikdy nedošlo. Samotné centrá sa tak učili všetko samé, aj preto mohli vznikať chyby. Zároveň ich do minulého týždňa NCZI centrám neumožňovalo opravovať.
Trnavský kraj hlási takmer 200-tisíc zaočkovaných, vakcíny podáva v piatich veľkokapacitných centrách
„Užívame produkt, s ktorým sme nespokojní,“ doplnil na margo systému Szalay. Ministerstvo tvrdí, že v prípade, že nastane nejaký technický problém, zisťujú dôvod a spolu s očkovacím centrom sa situácia rieši.
Očkovanie v ambulanciách
Hovorkyňa NCZI Veronika Bauch dlhodobo pripomína, že informácie o očkovaní prichádzajú do NCZI z vyše 20 nemocničných informačných systémov, čo spôsobuje problémy.
Ministerstvo však tvrdí, že problémy s informáciami z očkovacích centier boli hlavne v počiatkoch, v prvých fázach očkovania. „To mohlo a aj spôsobovalo problém pri vydávaní certifikátov o očkovaní,“ uviedli z komunikačného odboru.
Od júla vás proti koronavírusu zaočkujú aj v ambulancii, objednať sa dá telefonicky aj e-mailom
Nakoľko sa však spustilo už aj očkovanie u ambulantných lekárov, problémy s chýbajúcimi dátami sa môžu znásobiť, na čo upozorňuje aj Šóth. Zodpovednosť budú v takomto prípade však niesť priamo praktickí lekári. „Ale nebude to našou chybou, že niektorému pacientovi údaje do NCZI neprejdú,“ dodal Šóth.
Prokopová: Problémy nebudú
Pediatrička Elena Prokopová, ktorá je zároveň členkou Pandemickej komisie Vlády SR a ktorá pomáhala systém očkovania v ambulanciách nastavovať, problémy neočakáva.
„Do očkovania sa môžu zapojiť tí lekári, ktorí sú napojení na eZdravie. Takže ho budú nahlasovať klasicky, rovnako ako nahlasujeme všetky nálezy a dekurzy, takže doktor v ambulancii nebude mať žiadnu inú povinnosť,“ vysvetľuje Prokopová.
Povinné očkovanie proti COVID-19 by mohli absolvovať niektoré profesie. Čo si o tom myslia odborníci? (anketa)
Nakoľko ambulantní lekári sú zvyknutí očkovať aj proti iným ochoreniam, je veľmi pravdepodobné, že presne vedia, čo a ako do systému nahrať, aby problém v komunikácii eZdravia a NCZI nenastal.
„Chápem, že vakcinačné centrá mohli mať problém s NCZI, lebo to bolo napájané ako keby navyše. My doktori sme bežne do eZdravia zapojení a robíme v ňom už minimálne tri, štyri roky, no vakcinačné centrá do toho neboli zapojené,“ doplnila pediatrička.
Slováci majú problémy s druhou pozývacou SMS na očkovanie AstraZenecou, ministerstvo už problém rieši
Dôvodom pochybenia je teda podľa nej nedostatok skúseností vakcinačných centier so systémom, podľa Šótha je chybný aj elektronický systém a podľa ministerstva sa už všetky nedostatky vyriešili. Szalay však tvrdí, že problémy budú pokračovať.