Povinné očkovanie proti COVID-19 by mohli absolvovať niektoré profesie. Čo si o tom myslia odborníci? (anketa)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
COVID 19: Očkovanie učiteľov v Bratislave
V Trnavskom kraji začínajú očkovať proti COVID-19 aj ľudí bez predchádzajúcej registrácie. Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová

Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v súčasnosti stagnuje, čo potvrdil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). S cieľom vyriešiť aj tento problém sa v piatok a v pondelok stretli členovia Ústredného krízového štábu SR.

Jednou z možností, ktorá už dlhšie rezonuje medzi odborníkmi, je zavedenie povinného očkovania, aspoň pre vybrané profesijné skupiny. Inšpirovali by sme sa tak napríklad Ruskom.

Úrady v Moskve a okolitých oblastiach nariadili povinné očkovanie proti koronavírusu pre tých, ktorí pracujú v maloobchode, školstve, zdravotníctve, verejnej doprave a v iných odvetviach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu ľudí.

Aj na Slovensku sa zatiaľ hovorí najmä o povinnom zaočkovaní rizikových povolaní, ako sú lekári a zdravotné sestry, či o učiteľoch a vychovávateľoch, ale aj pracovníkoch zariadení sociálnych služieb. Čo sa o tomto nápade myslia odborníci?

Portál vZdravotníctve.sk im položil otázku: Ste za povinné očkovanie proti COVID-19 pre niektoré skupiny obyvateľstva? Prečo áno/nie.

Anketa

Alexandra Bražinová, epidemiologička, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

„Určite áno, tak ako v súčasnosti máme nastavené, že zdravotníci musia byť povinne očkovaní proti hepatitíde B, tak by bolo vhodné, aby niektoré povolania boli povinne očkované proti COVID-19, napríklad zdravotníci, učitelia, prípadne ďalšie profesie.“

Alexandra Bražinová
Alexandra Bražinová, epidemiologička, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave Foto: uniba.sk

Peter Celec, lekár a vedec, Ústav molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

„Ja som za to, aby sa čo najviac ľudí dalo zaočkovať, je to zatiaľ jediná naozaj účinná zbraň, ktorú proti pandémii máme. Otázka je, ako to dosiahnuť. Ak sa očkovanie stane povinným, narazí to na odpor. Ale zároveň musia mať zaočkovaní úľavy, z lockdownu, z testovania a podobne. Akurát je na zváženie, či prekonaný COVID alebo negatívny test možno dať na úroveň kompletného zaočkovania. Podľa mňa nie.“

Peter Celec
Peter Celec, molekulárny biológ, Ústav molekulárnej biomedicíny SAV Foto: www.imbm.sk

Boris Klempa, virológ, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied

„Áno, ja som za povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľstva, profesných, pretože mi to pripadá ako niečo, čo sme tu vždy mali a nikdy sa z toho nerobilo nič dramatické. Takže mi to pripadá úplne v poriadku, napríklad zdravotníci by mali byť všetci zaočkovaní.“

Boris Klempa
RNDr. Boris Klempa, DrSc. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Milan Kulkovský, primár interného oddelenia, Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica

„Vo všeobecnosti platí, že k povinnostiam maju ľudia odpor. Ja osobne som proti povinnému očkovaniu proti COVID-19. Bolo by to viac kontraproduktívne ako prospešné. Skôr by sa mali zvýrazniť benefity očkovania a štát by mal očkovaných pozitívne diskriminovať. Nemali by pre nich platiť obmedzenia ako pre neočkovanú populáciu v prípade nutnosti opätovného zavedenia lockdownu. Myslím si, že nad istou formou motivácie by mali uvažovať aj zamestnávatelia. Kolektívna imunita v podniku zabezpečí ich prevádzku, a tým konkurenčnú výhodu. Za ideálne by som považoval, keby bola zaočkovaná väčšina zamestnancov v zdravotníctve, školstve, službách a doprave. Tam treba viac motivovať ľudí.“

Milan Kulkovský
Milan Kulkovský, primár interného oddelenia, Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica Foto: www.facebook.com

Katarína Naďová, epidemiologička, Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica

„Ja si osobne myslím, že keď sa to zoberie pre určité skupiny, tak rozhodne áno. Tí, ktorí pracujú s ľuďmi, najmä intímne, ako napríklad v zariadeniach sociálnych služieb, by mali byť povinne očkovaní. Je to však otázka aj svedomia tých ľudí, takýto človek by sa mal nad tým zamyslieť a mal by sa dať očkovať. Nemali by profesionáli ohrozovať.“

Katarína Naďová
Katarína Naďová, epidemiologička, Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica Foto: www.linkedin.com

Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky

„Ak sa nám zázrakom nepodarí v blízkej dobe doočkovať ľudí starších ako 60 rokov a rizikové skupiny na úroveň potrebnú na získanie ochrany pred delta variantom vírusu, cca 85 percent a viac, tak áno, som za povinné zaočkovanie rizikových skupín obyvateľstva. Podobne o tom uvažujú a postupne zavádzajú viaceré krajiny, ako je Veľká Británia, kde by povinnosť mala platiť pre sociálnych a zdravotných pracovníkov, či Rusko, ktoré má ešte širší záber vrátane učiteľov či pracovníkov vo viacerých službách. Pochopiteľne, že z povinnosti budú musieť byť výnimky, primárne medicínskeho charakteru a povinné očkovanie predstavuje poslednú možnosť.“

Martin Smatana
Bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva SR Martin Smatana. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov

„Nie som za to, aby bolo očkovanie povinné, ale dobrovoľné. Vzhľadom na to, že kritická infraštruktúra je viac-menej zaočkovaná. Aj ja ako človek som veľmi nerád k niečomu nútený a o to väčší mám k tomu odpor. Moje stanovisko teda je, že ja som absolútne proti akýmkoľvek takýmto povinnostiam, nakoľko každý rozumný človek si vie zvážiť pre a proti. Vie, akým spôsobom sa má zachovať a akým spôsobom si to má zariadiť.“

Marián Šóth
Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth Foto: SITA/Marko Erd

Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia

„Keďže sme sa doteraz rozhodli ísť cestou dobrovoľnosti a stále nie sú doriešené viaceré veci, ktoré ľuďom sťažujú očkovanie, mali by sme sa sústrediť na riešenie týchto malých problémov. Je to napríklad termín očkovania, dostupnosť očkovania, nahlásenie na konkrétny termín, zdĺhavosť očkovacieho formulára a nedostupnosť očkovania u lekárov. To sú veci, ktoré treba vyriešiť urgentne. A ak ani to nepomôže a bude veľa ľudí ohrozených koronavírusom, tak potom by malo prísť k debate o povinnom očkovaní.“

Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied

„Povinné očkovanie proti COVID-19 vybraných rizikových skupín by bolo optimálnym riešením súčasnej situácie. Avšak, môže vyvolať veľký odpor voči očkovaniu rôznych infekčných ochorení. V tejto fáe by som naďalej investoval energiu a prostriedky do mediálnej kampane, musíme byť trpezliví a hľadať správnu argumentáciu.“

Norbert Žilka
Profesor Norbert Žilka je riaditeľom Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave Foto: vedanadosah.cvtisr.sk
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexandra BražinováBoris KlempaKatarína NaďováMarián ŠóthMartin SmatanaMilan KulkovskýNorbert ŽilkaPeter CelecPeter VisolajskýVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyBiomedicínske centrum SAVFNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovFNsP Skalica Nemocnica s poliklinikou SkalicaIZP Inštitút zdravotnej politikyLF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveLOZ Lekárske odborové združenieNeuroimunologický ústav SAVÚstav molekulárnej biomedicíny LF UK v Bratislave