Demenciou trpí takmer 60 tisíc Slovákov. Dá sa jej predchádzať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Staršia žena s demenciou skladá puzzle s pomocou ošetrovateľky.
Včasná diagnóza a správne opatrenia môžu pomôcť oddialiť alebo predísť demencii. Pozrite sa, ako môžete znížiť riziko rozvoja tohto ochorenia. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Demencia je globálnym problémom, ktorý každé tri sekundy zasiahne nového človeka. Hoci postihuje prevažne staršiu populáciu, môže sa prejaviť už pred 65. rokom života. Jednou z hlavných výziev je otázka, ako si zachovať mentálnu kondíciu čo najdlhšie. Odpoveď možno nájsť na ostrove Okinawa v Japonsku, ktorý je známy nielen svojimi storočnými obyvateľmi, ale aj zdravým starnutím.

Okinawa, japonský ostrov v Tichom oceáne, patrí medzi tzv. modré zóny – miesta, kde sa ľudia dožívajú vysokého veku, často prekračujúceho 100 rokov, a pritom si udržujú telesné aj duševné zdravie. Zatiaľ čo priemerný Slovák sa dožíva 75 rokov, obyvatelia Okinawy žijú dlhšie a zdravšie, čo vedci pripisujú ich strave, fyzickej aktivite a silným sociálnym väzbám. Ich jedálniček pozostáva prevažne z čerstvých potravín s nízkym obsahom nezdravých tukov, doplnený pravidelnou nenáročnou fyzickou aktivitou, ako sú prechádzky.

Tieto činnosti prispievajú k mentálnemu zdraviu

Odborníci zdôrazňujú, že kognitívne funkcie možno podporiť zdravým životným štýlom. „Určite sa nedá stopercentne súhlasiť s tvrdením, že staroba znamená chorobu. Aj človek vo vysokom veku môže byť mentálne čulejší ako štyridsiatnik. Problémy s pamäťou možno spomaliť pomocou správnej výživy bohatej na omega-3 mastné kyseliny, či antioxidanty, podporenej pravidelnou pohybovou aktivitou. Seniorom podľa ich zdravotného stavu určite odporúčam chôdzu, bicyklovanie, prácu v záhrade, či silové cvičenia, najlepšie s rovesníkmi a iné formy socializácie vrátane medzigeneračného stretávania,” hovorí MUDr. Vladimír Klement, všeobecný lekár pre Agapé Senior Park.

Zdravá životospráva a celoživotná stimulácia mozgu – čítanie, lúštenie krížoviek či stretávanie sa s ľuďmi – môže výrazne prispieť k udržaniu mentálnej čerstvosti do seniorského veku a pomôcť predísť demencii.

Demenciou trpí takmer 60 tisíc Slovákov

Podľa Alzheimer´s Disease International na niektorú z foriem demencie ochorie jeden človek každé tri sekundy. Na celom svete môže dnes s týmto ochorením žiť viac ako 55 miliónov ľudí, na Slovensku sa ich počet odhaduje na 60 tisíc. „Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba. Ide o progresívne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje mozog a spôsobuje postupnú stratu pamäti, schopnosti myslieť a vykonávať každodenné úlohy. Zvyčajne sa prejavuje u starších ľudí, hoci existujú aj zriedkavé prípady, kedy sa spozoruje skôr,“ konštatuje všeobecný lekár.

Charakteristickými prejavmi je časté zabúdanie nedávnych udalostí alebo informácií, problémy s orientáciou v čase a priestore, ťažkosti pri vykonávaní bežných činností, ako je plánovanie alebo riešenie problémov, ale aj výkyvy nálad, depresia, apatia, a v neskorších štádiách aj agresivita alebo halucinácie. Často vedie aj k predčasnému úmrtiu, preto Svetová zdravotnícka organizácia zaradila demenciu Alzheimerovho typu na zoznam desiatich najsmrteľnejších chorôb.

Alzheimerom“ trpí každý dvadsiaty Slovák vo veku 75 rokov. Svoje skúsenosti s klientmi s týmto ochorením majú aj v Agapé Senior Parku, kde MUDr. Vladimír Klement pracuje. Pre ľudí s neurologickými diagnózami, no aj klientov bez diagnózy, je ideálna profesionálna starostlivosť pod jednou strechou, ktorá zaručí dôstojnú starobu bez mentálneho úpadku. Vhodné sú každodenné terapie na zvýšenie a udržanie fyzických i kognitívnych schopností, starostlivosť fyzioterapeutov či psychiatričky. Ozdravný a zároveň socializačný účinok má aj možnosť absolvovať liečbu bahnom, zájsť si do kaderníctva, či pedikúru priamo v zariadení, či aj terapia s koňmi pre posilnenie duševného zdravia. Pre seniorov je dôležitý pocit, že pri spoločenských akciách, či rodinných grilovačkách si zaspievajú aj tancujú a utužujú tak svoju duševnú kondíciu a pohodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať