Jeseň života: Ako žiť v seniorskom veku plnohodnotne?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jeseň života: Ako žiť v seniorskom veku plnohodnotne?
Ilustračné foto: www.gettyimages
Tento článok pre vás načítala AI.

Viete, čo seniori najhoršie znášajú? Nie to, že už toľko nevládzu a občas musia navštíviť lekára. Aj za deťmi im je smutno, ale naučili sa s tým nejako žiť. Najťažšie je však pre nich poznanie, že sú na príťaž, na oštaru. A pritom, ak sa udržiavajú v dobrej kondícii, mnohí žijú lepšie ako pred dôchodkom.

Imunitný systém seniora je, pochopiteľne, krehkejší ako u človeka v strednom veku. Mnohé orgány sú jednoducho opotrebovanejšie, unavenejšie, ale to zákonite neznamená, že senior by mal už len odpočívať a nerobiť nič.

Naopak, aktivity rôzneho druhu sú v tomto veku dôležité ako soľ a okrem kvality života často ovplyvňujú aj jeho dĺžku. „Aktivity podporujúce udržanie svalstva, dobrého kardiovaskulárneho systému, ako aj kognitívnych schopností sú vo vyššom veku naozaj dôležité. Seniorom podľa ich zdravotného stavu určite odporúčam chôdzu, bicyklovanie či plávanie, prípadne cvičenie s rovesníkmi a zároveň socializáciu,“ povedal MUDr. Vladimír Klement, všeobecný lekár pre Agapé Senior Park.

Zraniteľní, ale nie odpísaní

Treba mať na zreteli, že po šesťdesiatke postupne mnohé procesy v tele fungujú inak. Zvyčajne pomalšie. Spomaľuje sa metabolizmus, spánok je kratší a plytší, ale jeho potreba je častejšia. Postupne sa stráca nielen sluch či zrak, ale aj pocit smädu a hladu, čo ohrozuje dobré fungovanie tráviaceho systému.

A práve v ňom sa nachádza centrum imunity. Aj preto by mali seniori dbať nielen na to, čo jedia, ale aj na vhodné doplnky stravy, ktoré nezaťažia trávenie a pomôžu imunite udržiavať sa v dobrej forme.

„Základným stavebným prvkom imunity sú bunky nazvané makrofágy, ktoré pohlcujú cudzorodé objekty a rozpoznávajú a ničia poškodené bunky. Ich počet však kolíše v závislosti od stavu organizmu, teda dôležitú úlohu zohráva, či sme vyčerpaní, oslabení inou chorobou alebo či sme v noci spali alebo nie,“ vysvetlil Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Seniori sú, samozrejme, zraniteľnejší, ale určite nie odpísaní. Ani oni sami, ani spoločnosť by s nimi nemala zaobchádzať ako so slabšími. Pocit nepotrebnosti a slabosti totiž ohrozuje duševnú pohodu a oslabuje imunitný systém.

Kľúčová prevencia

Odborník na imunitu seniorom odporúča užívať prírodné preparáty s obsahom beta glukánu – výťažkom z hlivy ustricovej. Nielenže pomáhajú pri chorobe skrátiť čas potrebný na liečbu a eliminujú niektoré vedľajšie účinky liečiv, ktoré seniori užívajú, ale pomáhajú aj imunitnému systému.

„Opakovane sa preukazuje, že beta glukán funguje nielen ako prevencia ochorení, ale pomáha aj imunitnému systému rýchlejšie zvíťaziť nad začínajúcim ochorením,“ hovorí Doboly. „V mnohých prípadoch sa dokázalo, že spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce účinky.“ 

Pre seniorov sú vhodné preparáty s vyšším množstvom beta glukánu, obohatené o dôležité vitamíny C a D.

Čo ešte pomáha?

„V dôsledku starnutia organizmu sú reakcie imunitného systému spomalené, čo zvyšuje riziko komplikovaného priebehu bežných chorôb, pomalšie hojenie rán a zlomenín aj vyššie riziko rozvinutia závažných chorôb. Určite sa však nedá stopercentne súhlasiť s tvrdením, že staroba znamená chorobu,“ je presvedčený MUDr. Klement, všeobecný lekár z Agapé Senior Park.

Seniorov vyzýva na pravidelný primeraný pohyb aj na stretnutia s rovesníkmi a medzigeneračné stretnutia.

Chôdza je ako aktivita ideálna a zároveň funkčná. Je dokázané, že ľudia, ktorí sa 5 dní v týždni 20 minút venujú chôdzi, majú až o
45 % menej chorých dní za rok. Pri fyzických obmedzeniach, ktoré chôdzu neumožňujú, sa tento druh pohybu dá nahradiť bicyklovaním alebo plávaním.

Blahodarný účinok prinášajú aj masáže a otužovanie. Všetky tieto aktivity pomáhajú udržiavať kondíciu, dobrý imunitný systém, podporujú dobrú náladu a kvalitný spánok.

Päť jedál denne

Pokiaľ ide o jedlo, dôležitá je pravidelnosť, jednak kvôli tomu, že pocit hladu človek vo vyššom veku nemusí cítiť, a jednak preto, že rituály znamenajú istotu a bezpečie. Porcie nemusia byť veľké, skôr naopak, ale senior by mal jesť 3- až 5-krát denne.

Zo stravy sa oplatí vylúčiť zbytočné cukry a tuky. Sladké hlavné jedlo stačí raz do týždňa. Z mäsa je vhodnejšia hydina a ryby než údené výrobky. Veľmi dôležité sú kyslomliečne potraviny, ktoré pomáhajú črevnej mikroflóre udržiavať imunitný systém v chode.

Blízke stretnutia

Nikomu nerobí dobre samota, no mnoho seniorov ňou trpí. Deti si založili svoje rodiny, žijú ďaleko. Vnúčatá študujú, nemajú čas, prípadne ani záujem.

O to dôležitejšie je nájsť a udržiavať kontakty s inými ľuďmi. So susedmi, s bývalými kolegami, s mužmi a ženami z klubu dôchodcov. Je jedno, či si spolu zájdu na kávičku s koláčom alebo na krátku prechádzku, rozhodujúce je, že si navzájom robia spoločnosť.

Môžu sa vyrozprávať, posmútiť si, ponadávať, zažartovať. Všetky tieto prejavy sú pre človeka prirodzené a životne dôležité.

Ostať sám doma na gauči, pozerať striedavo na obrazovku televízora a z okna nie je to, čo seniorovi prospieva. Dobrý život si môže zariadiť po svojom, má to (aj) vo svojich rukách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať