Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Ján Klimas vyzýva verejnosť na očkovanie voči chrípke. A to aj napriek tomu, že výskyt chrípky alebo chrípke podobných ochorení poklesol v minulej sezóne oproti predchádzajúcej o viac ako 40 percent.
Dôvodom je, že ľudia sa viac chránili kvôli pandémii ochorenia COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala Lenka Miller, hovorkyňa UK. Chrípka je nákazlivé ochorenie, ktorému ročne podľahne viac ako 800 ľudí. Podľa dekana fakulty ide o zbytočné úmrtia, ktorým sa dá predísť očkovaním.
Úmrtia, ktoré sa dajú odvrátiť
„Úmrtia na chrípku patria k tým, ktoré dokážeme odvrátiť. Jedným z vhodných spôsobov je motivovať zdravotníckych pracovníkov k šíreniu informovanosti smerom k rizikovej populácii. A samozrejme ísť príkladom,“ tvrdí dekan Klimas, ktorý sa už proti chrípke sám nechal zaočkovať.
Košický kraj reaguje na žiadosti riaditeľov a pokračuje v očkovaní na školách
Celkový podiel zaočkovanosti populácie proti chrípke bol v sezóne 2019/2020 na Slovensku pod úrovňou piatich percent a rizikovej populácie vo veku 65 a viac rokov bol pod 12 percent.
Najnižšia zaočkovanosť v EÚ
Slovensko má najnižšiu zaočkovanosť v rámci krajín Európskej únie, pritom odporúčania medzinárodných autorít ako Svetová zdravotnícka organizácia a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb hovoria o potrebe zaočkovanosti populácie na úrovni aspoň 30 percent celkovo.
Prípadne minimálne 75 percent u rizikovej populácie. Očkovanie proti chrípke je plne hradené zdravotnou poisťovňou.