V prípade, že bude jednotlivec v rámci víkendového plošného testovania pozitívne testovaný, je povinný absolvovať desaťdňovú karanténu. V tlačovej správe to pripomína Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).
Sledovanie klinických príznakov
„Izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade, že sa počas posledných troch dní karantény nevyskytli žiadne klinické príznaky. Ak sa v priebehu izolácie objaví horúčka alebo príznaky respiračnej infekcie, osoba je povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup,” zdôrazňuje úrad.
Viac o téme: Koronavírus
Na Slovensku platí zákaz vychádzania. Aké sú výnimky a čo robiť, ak mám negatívny a pozitívny test?
Viac o téme: Celoplošné testovanie
Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)
Ako prebieha celoplošné testovanie na COVID-19 (krok po kroku)? Na výsledok sa čaká 15 až 30 minút (video)
Ako antigénové testy na COVID-19 fungujú a kedy odhalia najviac nakazených?
Kto nemusí ísť na antigénový test (výnimky), musím sa otestovať v mieste bydliska? Celoplošné testovanie - otázky a odpovede
V karanténe by mal jednotlivec podľa ÚVZ denne sledovať klinické príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu). V prípade objavenia sa príznakov respiračnej infekcie musí kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.
Zákaz stretávania sa s inými osobami
Izolovaný človek je tiež povinný dodržiavať zákaz stretávania sa s inými osobami okrem osôb v spoločnej domácnosti, respektíve v objekte určenom na izoláciu.
V prípade poskytnutia nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v mieste izolácie alebo ústavnom zdravotníckom zariadení je jednotlivec povinný bezodkladne informovať o svojom prenosnom ochorení.
ÚVZ dodáva, že izolácia v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení sa nevzťahuje na čas spojený s nevyhnutným poskytnutím zdravotnej starostlivosti, alebo odberom biologického materiálu na mobilnom odberovom mieste.