- aktualizované 17. apríla, 13:40
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov (FNsP Prešov) už bude patriť do systému vojenského zdravotníctva. Rozhodla o tom v stredu vláda. Vládny kabinet tak vytvoril pôdu pre rekonštrukciu prešovskej nemocnice, ktorú má realizovať Ministerstvo obrany SR.
„Výsledkom bude jednak posilnenie systému vojenského zdravotníctva, vrátane zásadného zvýšenia kompetencií nemocnice v krízových situáciách, následné ekonomické a medicínske ozdravenie nemocnice, s plánovanou výstavbou a modernizáciou infraštruktúry nemocnice,“ uvádza sa v materiáli, ktorý vládny kabinet schválil.
Vznikne 900 nových lôžok
Ako uviedol pred stredajším rokovaním vlády minister obrany Robert Kaliňák, vzniknúť by malo zhruba 900 nových lôžok, investícia by sa mala pohybovať na úrovni niekoľkých stoviek miliónov eur.
V Prešove by mala vzniknúť nová vojenská nemocnica. Ministerstvo obrany má na to peniaze, vyhlásil Fico (video)
„Nemocnica bude formálne zaradená do systému vojenského zdravotníctva, ale na 90 % bude slúžiť pre civilný sektor,“ povedal Kaliňák.
Nová respektíve zrekonštruovaná nemocnica v Prešove by mala byť realitou podľa ministra v čo najkratšej dobe. Termíny si však netrúfal odhadnúť.
Nepôjde o špagetový projekt
„Už som príliš starý politik, aby som dával takéto sľuby. Nechceme však, aby to bol špagetový projekt, ktorý sa naťahuje desať, pätnásť rokov,“ podotkol Kaliňák s tým, že celý projekt „bude fakt peklo“.
Minister nechcel prezradiť ani približnú výšku investície. „Bude to stáť veľa. Sú to rádovo stovky miliónov,“ dodal Kaliňák, podľa ktorého sa bude celý projekt financovať z rozpočtu ministerstva obrany.
Prečo ju nestavia ministerstvo zdravotníctva?
Opozičné KDH víta výstavbu novej nemocnice v Prešove, nerozumie však, prečo ju bude stavať ministerstvo obrany a nie rezort zdravotníctva, ktorý tak stratí dosah na koncovú nemocnicu v Prešovskom kraji.
Kresťanskí demokrati sa zároveň pýtajú, či ide o zlyhania ministerky Dolinkovej, keď ide stavať novú nemocnicu ministerstvo obrany a nie jej rezort. Navyše stále nerozhodla o budúcnosti národnej nemocnice na Rázsochách.
Veľký nepomer
„Ak by malo ministerstvo obrany zdroje z NATO, tak by sme rozumeli zámeru vlády, že výstavbu bude mať v gescii rezort obrany. Cieľom novej nemocnice má však byť zdravotná starostlivosť pre 10 % vojakov a zvyšných 90 % bude pre všetkých pacientov. Je to veľký nepomer a ministerstvo zdravotníctva stratí dosah na koncovú nemocnicu v Prešovskom kraji,“ vysvetľuje poslanec KDH František Majerský.
Ako doplnila poslankyňa KDH Andrea Turčanová, nemocnica v Prešove je v zlom technickom stave a potrebuje dostatok finančných zdrojov.
„Nemocnica je navyše aj jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Budeme preto podrobne sledovať ďalšie kroky vlády a to, aby bola zabezpečená zdravotná starostlivosť pre takmer pol milióna pacientov, ktorí ročne nemocnicu v Prešove využijú,“ uzavrela.
FNsP Prešov je treťou najväčšou štátnou nemocnicou na Slovensku s kapacitou 1 233 lôžok a v rámci Prešovského kraja je dominantným poskytovateľom, najmä ústavnej zdravotnej starostlivosti. S počtom viac ako 2 800 zamestnancov patrí k najväčším zamestnávateľom v Prešovskom kraji. FNsP Prešov aktuálne čelí vážnym problémom so zadlženosťou voči dodávateľom, zdravotným poisťovniam i Sociálnej poisťovni. Záväzky po lehote splatnosti k 31. 01. 2024 predstavuje viac ako 80 mil. eur, z toho exekučné konania sú v objeme cez 30,5 mil. eur.