Alzheimerova choroba a jej 7 štádií: Príznaky a možnosti liečby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekárska dokumentácia označená „Alzheimerova choroba“ s injekčnými striekačkami, stetoskopom, liekmi a MRI snímkami mozgu zobrazujúcimi zmeny spojené s chorobou.
Alzheimerova choroba: Odhaľte 7 štádií a príznakov tohto neurodegeneratívneho ochorenia Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Alzheimerova choroba je jednou z najrozšírenejších foriem demencie, ktorá postihuje milióny ľudí po celom svete. Toto neurodegeneratívne ochorenie postupne narúša schopnosti myslenia, pamäti a každodenných činností, pričom jeho priebeh možno rozdeliť do siedmich štádií.

Alzheimerova choroba a jej 7 štádií

Štádium 1: Žiadna zjavná porucha

V úplne prvom štádiu Alzheimerovej choroby sa neobjavujú žiadne zjavné príznaky. Pacient môže plne fungovať bez akýchkoľvek známok kognitívneho zhoršenia. Toto štádium je často označované ako „predklinické“ a môže trvať niekoľko rokov predtým, než sa objavia prvé problémy. V tomto období môžu byť prítomné patologické zmeny v mozgu, ako sú nahromadenie beta-amyloidu a tau proteínu, ale bez zjavných klinických prejavov.

Štádium 2: Veľmi mierna strata pamäti

V tomto štádiu si pacienti môžu začať všímať drobné problémy s pamäťou, ktoré však stále môžu byť považované za normálne príznaky starnutia. Môže ísť o zabúdanie mien alebo miesta, kde boli položené predmety. Tieto problémy sú obvykle tak mierne, že si ich nevšimne ani najbližšie okolie.

Štádium 3: Mierna kognitívna porucha

V tomto štádiu sa príznaky stávajú zreteľnejšími. Pacient môže mať problémy so zapamätaním si nedávnych udalostí, plánovaním a organizovaním činností. Okolie môže začať zaznamenávať zmeny v kognitívnych schopnostiach pacienta. Často sa objavujú problémy pri vykonávaní komplexnejších úloh, ako je napríklad vedenie finančných záležitostí alebo príprava jedla podľa receptu.

Štádium 4: Mierna demencia

Mierna demencia je štádium, v ktorom sa Alzheimerova choroba stáva zreteľnejšou a zasahuje do každodenného života. Pacient môže zabúdať dôležité osobné informácie, ako je vlastná adresa alebo telefónne číslo. Tiež sa môže prejaviť výrazná zmätenosť pri výbere správnych slov alebo orientácii v čase a priestore. V tomto štádiu je dôležité, aby blízki poskytovali podporu, pretože pacient môže začať potrebovať pomoc pri každodenných činnostiach.

Štádium 5: Stredne ťažká demencia

V tomto štádiu Alzheimerovej choroby pacient už vyžaduje pravidelnú pomoc. Zabúda na mená blízkych osôb a môže sa stratiť aj v známom prostredí. Stáva sa závislým na pomoci druhých pri bežných činnostiach, ako je obliekanie, osobná hygiena alebo príjem potravy. Môžu sa objaviť aj výrazné zmeny v správaní, vrátane podráždenosti alebo apatie.

Štádium 6: Ťažká demencia

Ťažká demencia je charakteristická stratou kontroly nad telesnými funkciami a potrebou neustálej starostlivosti. Pacient má problémy s komunikáciou, často používa nesprávne slová alebo vôbec nerozpráva. Môžu sa objaviť aj halucinácie, paranoja a iné psychotické symptómy. V tomto štádiu je pacient úplne závislý na starostlivosti od druhých.

Štádium 7: Veľmi ťažká demencia

V konečnom štádiu Alzheimerovej choroby pacient stráca schopnosť chodiť, sedieť a nakoniec aj dýchať bez pomoci. Toto štádium je často sprevádzané výrazným úbytkom hmotnosti, zníženou imunitou a zvýšeným rizikom infekcií. Pacient je v tomto štádiu úplne závislý na neustálej starostlivosti a podpore.

Diagnóza a možnosti liečby

Diagnóza Alzheimerovej choroby sa zvyčajne stanovuje na základe kombinácie klinických príznakov, neuropsychologických testov a zobrazení mozgu, ako je MRI alebo CT. Na potvrdenie diagnózy sa môže použiť aj analýza mozgovomiechového moku na prítomnosť charakteristických biomarkerov.

Liečba Alzheimerovej choroby je zameraná na spomalenie progresie ochorenia a zmiernenie symptómov. Medzi najčastejšie používané lieky patria inhibítory cholínesterázy, ako je donepezil, rivastigmin a galantamín, ktoré pomáhajú zlepšovať kognitívne funkcie. Ďalším liekom je memantín, ktorý sa používa na liečbu stredne ťažkej až ťažkej Alzheimerovej choroby a pomáha zlepšovať komunikáciu medzi nervovými bunkami.

Okrem farmakologickej liečby je veľmi dôležitá aj nefarmakologická podpora, ktorá zahŕňa kognitívnu stimuláciu, fyzickú aktivitu a psychosociálnu podporu pre pacienta aj jeho rodinu. Rôzne formy terapie môžu pomôcť zlepšiť kvalitu života a udržať pacienta čo najdlhšie samostatného.

Alzheimerova choroba predstavuje veľkú výzvu nielen pre samotných pacientov, ale aj pre ich rodiny a spoločnosť. Včasná diagnóza, správna liečba a podporná starostlivosť môžu významne prispieť k spomaleniu progresie ochorenia a zlepšeniu kvality života pacientov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať