Vysoké letné teploty ľudský organizmus zle znáša. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza dochádza k strate soli a poklesu telesných tekutín.
Ako ošetriť spálenú pokožku po opaľovaní? Podľa lekárky urýchli hojenie najmä jedno pravidlo
Úpal sa môže skončiť aj bezvedomím
Dôsledkom tzv. prehriatia organizmu a zlyhania termoregulačných mechanizmov býva úpal. Prejavuje sa malátnosťou, závratmi, nevoľnosťou, zrýchleným dýchaním, vysokou telesnou teplotou, ktorá môže stúpnuť až na 40 stupňov Celzia, zrýchleným pulzom a kŕčmi, ozrejmuje RÚVZ Prievidza.
Ako správne používať opaľovací krém? Väčšina ľudí robí chybu už pri jeho nanášaní
„V prípade poruchy funkcie centrálneho nervového systému sa môžu dostaviť zmätenosť, dezorientácia, ospalosť, poruchy správania (napr. agresivita), zhoršenie reči, halucinácie alebo dokonca bezvedomie. Koža býva horúca a suchá a spravidla červená,“ upozorňuje hygiena.
Pripomína zápal mozgových blán
Úžeh sa príznakmi podobá na úpal, má však aj prejavy pripomínajúce zápal mozgových blán – stuhnutú šiju a zvracanie.
„Na rozdiel od úpalu sa problémy môžu dostaviť s časovým oneskorením, napríklad v noci po dni strávenom na slnku,“ vysvetľuje RÚVZ Prievidza.
Ako poskytnúť prvú pomoc
Prvá pomoc pri úpale a úžehu zahŕňa prísun tekutín, ochladzovanie (obkladmi alebo kúpeľom) a pokoj.
Ak postihnutý upadol do bezvedomia, mali by ste ho uložiť do stabilizovanej polohy na boku, sledovať jeho dýchanie, privolať odbornú zdravotnú pomoc a riadiť sa jej pokynmi.
Pri zástave dýchania je potrebné okamžite vykonať resuscitáciu.
Leto a salmonelóza idú ruka v ruke. Ako sa chrániť
Prevenciou prehriatia organizmu je pravidelný pitný režim, obmedzenie pobytu na priamom slnku, vyhýbanie sa fyzickej námahe v čase horúčav či pokrývka hlavy.