Strata Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) dosiahla ku koncu minulého roka 153,8 milióna eur. Pokračujúce prehlbovanie jej strát zapríčinilo, že k 31. marcu štátna poisťovňa už vykazovala záporné vlastné imanie v hodnote 8,8 milióna eur.
Kritická finančná situácia
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) preto pozorne sleduje kroky ministerstva zdravotníctva na riešenie kritickej finančnej situácie v poisťovni. Ak ministerstvo zdravotníctva pri ozdravení VšZP neuspeje, zasiahne úrad. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.
Nemocnica Bory nemôže ostať bez zmluvy s VšZP, to by bolo bláznovstvo. Problémom sú podľa Dvořáka peniaze
„Parlament v minulom roku zrušil právomoc úradu nariadiť zdravotnej poisťovni ozdravný plán pri poklese hodnoty jej vlastného imania pod 16,6 milióna eur, voči čomu úrad dôrazne protestoval. Úrad si je napriek tomu vedomý, že stále má, i keď oklieštené, právomoci a povinnosť zasiahnuť do negatívneho finančného vývoja zdravotných poisťovní,“ uviedla Hudecová.
Zosúladenie príjmov a výdavkov
Ak to bude situácia vo VšZP vyžadovať, úrad svoje právomoci, vrátane krajnej možnosti zavedenia nútenej správy, využije. Podľa predsedníčky úradu Renáty Bláhovej je najvyšší čas podniknúť rozhodné kroky na zosúladenie príjmov a výdavkov zdravotnej poisťovne, o možných detailoch úrad komunikuje aj s ministerstvom zdravotníctva.
Dozorná rada VšZP sa cíti oklamaná, napriek zlej finančnej kondícií poisťovňa zazmluvňuje stále ďalšie sumy
Analýza, ktorú vykonal úrad na dátach z roku 2022, potvrdila skoršie zistenia Útvaru hodnoty za peniaze, že VšZP za rovnaké výkony platí nemocniciam spravidla viac ako súkromné zdravotné poisťovne.
Štát zlyháva
„Úrad si uvedomuje, že pre zabezpečenie dlhodobej finančnej stability zdravotníctva sú nutné systémové zmeny, kam patrí predovšetkým účinná cenová regulácia, ktorá zamedzí neodôvodneným disproporciám v odmeňovaní zdravotníckych výkonov, ale aj nadspotrebe liekov,“ tvrdí ÚDZS.
Ozdravný plán bez systémových opatrení by ohrozil pacientov, reaguje VšZP na návrh SaS
Podľa úradu takmer 20 rokov v tejto oblasti štát zlyhával, preto ÚDZS víta snahu nového vedenia rezortu radikálne urýchliť zavedenie systému DRG. Slovensko je jediná krajina v Európskej únii, ktorá nevyužíva DRG ako efektívny platobný mechanizmus pre nemocnice.
SaS chce od VšZP pravidelné zverejňovanie hospodárenia, Szalay ocenil krok Palkoviča k jej ozdraveniu (video)
„Absencia DRG stojí za veľkou časťou finančných deformácií medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami, ktoré v konečnom dôsledku poškodzujú pacienta,“ uzavrela predsedníčka úradu Renáta Bláhová.