5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
||
Shutterstock

BRATISLAVA 20. novembra 2017 (VZ/PR)

1. Slniečko môže vyvolať na koži chemické reakcie

Slnečné žiarenie podporuje v tele tvorbu vitamínu D, ktorý je potrebný okrem iného aj pri mineralizácii kostí. Má aj pozitívne účinky na psychiku, zároveň však môže byť rizikovým pre zdravie pokožky. Najčastejšie riziká predstavujúú spálenie a slnečné alergie. Viete, že spálenie je vlastne zápal kože? V tele dochádza k obranným reakciám a uvoľňuje sa histamín. Táto látka spôsobuje kožné reakcie, napríklad svrbenie kože, začervenanie a citlivosť. Antihistaminikum v géli Fenistil blokujú jeho účinky, a tým poskytujú úľavu od bežných príznakov spálenia slnkom.

2. Opálený vs. alabastrový odtieň kože

5 zajimavosti varianta uvodni 4.jpg
Shutterstock

Tmavá koža bola už v antike považovaná za symbol chudoby. Bohatí, ktorí nemuseli ťažko pracovať vonku a nechtiac sa opaľovať, zvýrazňovali belosť svojej pokožky a dokonca si kreslili modré žily. V Ázii tento trend pretrváva dodnes, môžete si kúpiť bieliace dezodoranty, krémy aj mejkap.

3. Čo sa deje po uštipnutí komárom?

Krv sajúci hmyz môže veľmi znepríjemniť nejednu akciu. V lete sú u nás najbežnejšie komáre. Viete, čo sa deje po pichnutí cuciakom do pokožky? Imunitný systém tela vyhodnotí komáriu slinu ako cudziu látku a spustí obrannú reakciu v podobe uvoľnenia histamínu. Histamín vedie k podráždeniu alebo zápalu v koži a často aj k vzniku vyrážky. Poštípanie potom zvyčajne niekoľko hodín svrbí. Pokožku však môžete rýchlo upokojiť gélom Fenistil s protisvrbivým a navyše chladivým účinkom.

4. Svrbenie je otravné a nanič

Packshot_gel.jpg
Fenistil

Príčin svrbenia môže byť nespočetne veľa – alergie, začínajúce kožné problémy, reakcie na potraviny…Prirodzená reakcia je poškriabať si podráždené miesto. Okrem krátkodobej úľavy však škrabanie neprináša žiadne výhody. Navyše sa narušeným povrchom môžu do tela dostať škodlivé látky. Liečba pomocou antihistaminík poskytuje úľavu. Dostupný je napríklad Fenistil gél. Pretrvávajúce podráždenie či svrbenie kože je potrebné vždy čo najskôr konzultovať s lekárom.

5. Baktérie: škodcovia alebo pomocníci?

Ľudské telo je osídlené mnohými druhmi baktérií. Podľa časopisu Science ich na koži môže byť viac ako 200 druhov. Nejaké baktérie má úplne každý, avšak nie rovnakú zbierku. Jej zloženie sa líši aj v závislosti odkyslosti či vlhkosti pokožky a kožného mazu. Väčšina baktérií je úplne neškodná a mnohé nám dokonca prospievajú. Teraz sa trend prílišnej čistoty obracia a niektoré baktérie (či dokonca parazity) sa využívajú na liečbu.

Viac informácií na: www.fenistil.sk

Pozorne čítajte príbalovú informáciu. O správnom použití sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Fenistil 1 mg/g gél je liek, ktorý sa používa na kožu. Obsahuje dimetindenimaleas.

V prípade otázok kontaktujte, prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic, s.r.o., Hvězdova 1734/2C, 140 00 Praha 4, e-mail: cz.info@gsk.com, tel.: +420 222 001 111. Prípadné nežiaduce účinky,prosím,hláste na: ch.safety@gsk.com.

Ochranné známky sú vlastnené alebo licencované skupinou spoločností GSK. ©2017 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie.

Dátum prípravy materiálu: 11/2017, ZINC: CHCSK/CHFENI/0013/17e

KOMERČNÁ INFORMÁCIA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať