Štvrtina všetkých úmrtí v Európskej únii ide na vrub rakovine. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. V roku 2013 si rakovina vyžiadala 1,3 milióna životov, z čoho väčšina, 726 500 úmrtí, bolo mužov.
Najväčším zabijakom je rakovina pľúc, nasledovaná kolorektálnym karcinómom, rakovinou prsníka, pankreasu a prostaty. Muži najčastejšie podliehajú rakovine pľúc, u žien je to rakovina prsníka.
Najviac úmrtí na rakovinu je v Slovinsku, v Holandsku a v Írsku. Najmenej v Bulharsku, v Litve a v Rumunsku. Slovensko je na úrovni európskeho priemeru, keď u nás v roku 2013 zomrelo na rakovinu 13 397 ľudí, čo je 26 % všetkých úmrtí. Spolu s Maďarskom však Slovensko vedie v podiele úmrtí na kolorektálny karcinóm, ktorý tvorí 16 % zo všetkých úmrtí na rakovinu.
Prevencia nadovšetko
Prežitie pri rakovine výrazne ovplyvňuje štádium, v ktorom lekári chorobu zachytia. Čím skôr, tým väčšia šanca. A tiež nižšie náklady na liečbu, čo je dôvod, prečo sa zdravotné poisťovne dôsledne venujú prevencii a preplácajú vyšetrenia a testy nad rámec zákona.
Zvyšovanie povedomia si dnes dáva za cieľ aj Nemocnica Košice-Šaca. Ako informovala hovorkyňa Agelu, ktorý nemocnicu manažérsky spravuje, podporí Svetový deň proti rakovine dnes od 9:00 do 12:00 priamo v priestoroch recepcie nemocnice Košice-Šaca. Ako informovala hovorkyňa Agelu Marta Csergeová, každý návštevník si v tento deň bude môcť otestovať svoje pľúca na prístroji smokerlyzer.
Okrem toho si budú môcť návštevníci nemocnice vyskúšať priamo na modeli prsníka, ako sa tzv. hrčkou v prsníku prejavuje onkologické ochorenie. K dispozícii bude každému špecialista z Mamárneho centra.
„Rakovina prsníka je najčastejším typom rakoviny u žien. Ročne vyšetríme v našom Mamárnom centre stovky pacientov, uplynulý rok sme operovali vyše 260, pritom takmer polovica z nich bola operovaná práve kvôli karcinómu prsníka,“ uviedol vedúci lekár Mamárneho centra Ladislav Saksun.
Osobnú skúsenosť s onkologickým ochorením má v súčasnosti každý tretí človek. Pritom ešte začiatkom 20. storočia trpel na onkologické ochorenie len jeden z dvadsiatich. O štyri desiatky rokov neskôr sa nárast rakoviny zvýšil, jeden zo šestnástich ľudí na toto ochorenie zomieral. V sedemdesiatych rokoch to už bol každý desiaty.
Informácie aj v Banskej Bystrici
Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici sa vyberú do Brezna. ako informovala hovorkyňa úradu Mária Tolnayová, v rámci individuálneho poradenstva klientov oboznámia s cieľmi i históriou tohto dňa, význame zdravého životného štýlu v prevencii rakoviny, rizikových faktoroch, ktoré ovplyvňujú rozvoj rakovinového ochorenia, význame preventívneho vyšetrenia na okultné krvácanie a kolonoskopie.
Súčasťou všetkých preventívnych aktivít bude aj poskytovanie edukačných materiálov. Odborní pracovníci Poradne zdravia ich počas februára poskytnú aj každému potenciálnemu záujemcovi o informácie a poradenstvo priamo v RÚVZ B. Bystrica
„Znížením konzumácie alkoholu, zdravšou stravou a zvýšením úrovne fyzickej aktivity, dokážeme zabrániť aspoň jednej tretine najčastejších typov rakoviny. Ak zahrnieme aj fajčenie, tak je to až 50 percent,“ zdôraznila Tolnayová.
Okrem týchto rizikových faktorov je dôležitá ochrana proti UV žiareniu ako prevencia rakoviny kože. Expozícia v pracovnom a životnom prostredí, vrátane expozícii azbestu, významne prispieva k záťaži spôsobenej rakovinou. Niektoré časté typy rakoviny, ako napr. rakovina pečene alebo krčka maternice, sú spojené s infekciou (vírusom hepatitídy typu B a ľudským papilomavírusom).
Počiatočné príznaky a symptómy rakoviny nie sú vždy známe, ale napríklad rakovinu prsníka, krčka maternice, hrubého čreva, kože, ústnej dutiny a niektoré typy rakoviny u detí, áno.
Niektorí ľudia – najmä tí s nízkym príjmom, nechápu dôležitosť včasnej detekcie, a nevyhľadajú lekára v čase, keď sa objavia prvé príznaky a platí to aj u zdravotníkov.
V prostredí s nedostatkom zdrojov zhoršuje prístup k základným liekom a technológiám pri liečbe rakoviny množstvo prekážok, vrátane dostupných cien vakcín a legislatívnych obmedzení. Rozdiely existujú aj v prístupe k rádioterapii alebo liečbe, ktorá poskytuje úľavu od bolesti, uzavrela Tolnayová.