Počet onkologických ochorení stúpa, ľudia zabúdajú na prevenciu

Bunky.jpg
Stockvault.net

Rakovina je na vzostupe. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie počet novo zistených prípadov od roku 2012 do roku 2032 vzrastie o 70 %. to by znamenalo 24 miliónov nových prípadov ročne. 

Ani Slovensku sa tento trend nevyhol. Ako upozorňuje poisťovňa Dôvera, celkový počet jej poistencov so zhubným nádorovým ochorením stúpol za posledných päť rokov o 44%. Z 39-tisíc v roku 2010 na 56-tisíc v roku 2015. „Až tretine všetkých úmrtí na rakovinu by sa dalo predísť prevenciou a zdravým životným štýlom,“ uviedol PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

Pacienti vo všeobecnosti zabúdajú na prevenciu, len 11 % mužov vo veku nad 50 rokov absolvovalo preventívnu prehliadku u urológa v období 2012-1014 a len 21 % žien vo veku nad 40 rokov absolvovalo skríning prsníka.

Najdramatickejšie vzrástol výskyt zhubných ochorení medzi mladými ľuďmi od 19 do 29 rokov, a to až o 55 %. V kategórii najstarších, teda 70 a viacročných, nárast predstavoval 54 %, u 30- až 49-ročných 45 %, u 50- až 69-ročných 40% a medzi 15- až 18-ročnými o 25 %.

„Nárast sme zaznamenali aj medzi deťmi od 7 do 14 rokov, a to o 19 %. Jediná veková kategória, kde výskyt zhubných ochorení posledných päť rokov klesá, sú najmenšie deti od 0 do 6 rokov. Vlani sme mali takýchto poistencov o 20% menej, než v roku 2010,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

V absolútnych číslach za posledných päť rokov pribudlo rakoviny viac medzi ženami (o 10,8 tisíca) , u mužov nárast oproti roku 2010 predstavuje 6,2 tisíca. Pri prepočítaní na percentá je však zvýšenie výraznejšie u mužov (37 %), než u žien (33 %).

S výnimkou detského veku (do 15 rokov) zhubné ochorenia v oveľa väčšej miere ohrozujú ženy než mužov.

Poisťovne sa snažia motivovať ľudí

S rastúcim počtom pacientov so zhubným ochorením stúpajú aj náklady na ich liečbu. Oproti roku 2010 sa v prípade Dôvery zvýšili o 21 % z 72,7 milióna na 88 miliónov eur. Onkologických pacientov najčastejšie trápia nádory prsníka, kože, prostaty, pľúc, vaječníkov a hrubého čreva.

Poisťovne sa preto snažia motivovať ľudí, aby dbali na prevenciu. „Napríklad ženám nad 40 rokov zabezpečujeme mamografické vyšetrenie do 10 dní, preplácame očkovanie proti HPV vírusu, ktorý vyvoláva rakovinu krčka maternice, poskytujeme príspevok na liek proti fajčeniu. Zároveň našim poistencom poskytujeme zľavy na viacerých bežeckých podujatiach, motivujeme ich k pravidelnému pohybu a v rámci letných Festivalov zdravia ich tiež učíme zdravo sa stravovať,“ dodal Martin Kultan.

V opodstatnených prípadoch Dôvera uhrádza onkologickým pacientom aj liečbu nekategorizovanými liekmi, takisto zjednodušila prístup slovenských pacientov k špičkovej liečbe v Protónovom centre Praha.

Snažia sa aj ostatné poisťovne – VšZP napríklad prepláca test na okultné krvácanie už od 40. roku života, pričom zákonný nárok je od 50. roku života, ďalej  cytologické vyšetrenie sterov krčka maternice pri každej preventívnej prehliadke, urologickú prehliadku u mužov raz za 3 roky už od 40. roku života, pričom zákonný nárok je tiež od päťdesiatky.

Aj zdravotná poisťovňa Union prepláca očkovanie proti HPV vírusu. Uhradí aj cytologické skríningové  vyšetrenie steru z krčka maternice, test na okultné krvácanie už od 40. roku života, a tiež od 40. roku života preventívnu urologickú prehliadku aj test prostatického antigénu v dvojročných  intervaloch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Union poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa