- aktualizované 21. júna 12:58
TBILISI 21. júna (WebNoviny.sk) – Pri nočných stretoch v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi utrpelo zranenia 240 ľudí. V piatok to oznámil námestník ministra zdravotníctva Zaza Bochua s tým, že polovica z nich je ešte stále v nemocnici. Nepokoje vznikli pri proteste, ktorý vyvolalo vystúpenie ruského poslanca v gruzínskom parlamente.
Proti demonštrantom zasiahla poriadková polícia, ktorá na nich použila slzný plyn, vodné delá aj gumové projektily. Riaditeľ jednej z miestnych nemocníc Giorgi Kordzachia uviedol, že dve osoby prišli v dôsledku gumených nábojov o oko.
Premiér obvinil z násilností opozíciu
Prezidentka Salome Zurabišvili oznámila, že skráti svoju cestu do Bieloruska a vráti sa do Gruzínska, aby mohla riešiť krízu v Tbilisi.
Dôvodom nepokojov je vystúpenie člena ruskej Komunistickej strany Sergeja Gavrilova v parlamente v rámci zhromaždenia poslancov z pravoslávnych kresťanských krajín.
Rusi volali prezidentovi Putinovi, sťažovali sa na nízke mzdy, plné nemocnice a zničené cesty
Návšteva ruskej delegácie sa stretla so sťažnosťami, hnev však podľa agentúry AP viedol k pouličnému protestu po tom, čo Gavrilov sedel počas schôdze v kresle predsedu gruzínskeho parlamentu.
Premiér Mamuka Bachtadze v piatok obvinil z násilností lídrov opozície. Podľa neho verejnosť reagovala úprimne, ale protestu sa „zmocnili lídri dekonštrukčnej opozície, ktorí porušili zákon a ústavu„.
Opozícia zvolala na piatok večer nový protest pred parlamentom, povedal zase pre televíziu Rustavi 2 TV jej predstaviteľ Grigol Vašadze.
Nepriateľstvo voči Rusku
Gavrilov v piatok strety zvalil na „radikálne skupiny„, ktoré sa pokúšali zosnovať „prevrat„. V rozhovore pre televíziu Rossiya-24 zamietol tvrdenia, že bojoval na strane separatistov v gruzínskom odštiepeneckom regióne Abcházsko a trval na tom, že tam bol len na „humanitárnych misiách„.
Ruskí predstavitelia reagovali na dianie v Tbilisi s hnevom a obvinili gruzínskych politikov z pokusu o oslabenie napravovania vzťahov medzi oboma krajinami.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v tejto súvislosti spomenul tisíce ruských turistov dovolenkujúcich v Gruzínsku ako jeden z dôvodov, prečo sa Moskva obáva „protiruskej provokácie„.
Ak by Spojené štáty americké zaútočili na Irán, podľa Putina by to znamenalo katastrofu
Gruzínsko a Rusko v roku 2008 bojovali v krátkej vojne, na konci ktorej Moskva uznala nezávislosť odštiepeneckých regiónov Abcházsko a Južné Osetsko.
V oboch oblastiach Rusko naďalej financuje a vyzbrojuje tamojšie separatistické vlády. Tbilisi a Moskva po vojne prerušili diplomatické vzťahy a aj napriek tomu, že podnikli kroky na obnovenie normálnych vzťahov, nepriateľstvo voči Rusku je v krajine pomerne silné.