Výstavba bytov na predaj nestačí pokrývať záujem. Ich ceny tak naďalej nezadržateľne rastú, pričom dostupnosť bývania sa znižuje aj v dôsledku prísnejších podmienok pre hypotéky.
Veľký nedostatok bytov, vrátane nájomných vo vlastníctve miest a obcí, pretrváva u nás dlhodobo, keďže štát ani miestne samosprávy tento problém neriešia tak, ako by bolo potrebné. Problémom sú najmä finančné limity na strane štátu aj záujemcov o získanie nájomného bytu, ale aj pozemky.
Súčasná štátna podpora výstavby mestských a obecných nájomných bytov v kombinácii dotácií zo zdrojov Ministerstva dopravy a výstavby SR a výhodných úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) má skôr sociálny charakter so zameraním pre ľudí s nižšími príjmami či mladé rodiny.
Paralelná podpora bývania
Tento systém by sa mal v najbližších rokoch rozšíriť o paralelný druh podpory výstavby bytov s regulovaným, a teda lacnejším nájomným pre zamestnancov. Hnutie Sme rodina, ktoré si na tom postavilo svoju kampaň pred vlaňajšími parlamentnými voľbami, po viac ako roku vo vládnej koalícii pripravilo návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania.
Sľubuje si od toho postupné naštartovanie masovej výstavby cenovo dostupnejších bytov na základe záujmu a so zárukou dlhodobého bývania. Zamestnávatelia by podľa zámeru na takéto nájomné mohli poskytnúť zamestnancom príspevok, ktorý by bol nezdaniteľný. Do financovania nájomného bývania mimo rozpočtu štátu a samospráv by sa mohli zapojiť dôchodkové správcovské spoločnosti.
Z chátrajúcich budov môžu byť nájomné byty, peniaze z fondu obnovy by využili aj na regionálny rozvoj
Návrh o podpore štátneho nájomného bývania predložil v parlamente poslanec za Sme rodina Miloš Svrček. Štandardne by ho mal predložiť najskôr na medzirezortné pripomienkové konanie a potom na vládu podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (nom. Sme rodina).
Zvláštna skratka do parlamentu
Poslanec a predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO) považuje za nezvyčajné, že takýto vážny a prelomový zákon predložil poslanec bez toho, aby prešiel pripomienkovým konaním a ďalšími procesmi.
„Predpokladám, že pán Holý so svojím tímom je aj autorom zákona, preto je zvláštne, že si zvolil skratku do parlamentu, ktorá uhýba verejnej diskusii,“ uviedol Kremský pre Webnoviny.sk.
Preto sa s vicepremiérom dohodol, že budúci týždeň príde na zasadnutie komisie pre dopravu a výstavbu pri hospodárskom výbore, aby vysvetlil túto novú legislatívnu iniciatívu aj s návrhom nového stavebného zákona.
Hlas chce predložiť konkurenčný návrh
Zámer podpory štátnych nájomných bytov bol v pondelok aj predmetom rokovania koaličnej rady. „Obsahuje niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré sú určite na diskusiu, a niektoré možno po preštudovaní s odbornou verejnosťou využiť,“ myslí si Kremský.
OĽaNO podľa neho však nebude súhlasiť s takým konceptom štátnych nájomných bytov, ktorý by priamo alebo nepriamo zaťažil štátny rozpočet. „Takto sme sa jasne vyjadrovali ešte pred voľbami a aj po voľbách, keď náš koaličný partner začal o štátnych nájomných bytoch hovoriť,“ priblížil predseda hospodárskeho výboru.
Kupujete byty a domy len ako investíciu do budúcna? Odborníci radia zvážiť niektoré riziká
Opozičný Hlas – sociálna demokracia podporuje projekt nájomného bývania ako plnohodnotného riešenia pre rodiny, ktoré si pri čoraz vyšších cenách nehnuteľností nemôžu kúpiť vlastný byt alebo dom. Podľa hovorkyne strany Patrície Medveď Macíkovej. však v najbližších dňoch predstavia vlastný koncept tohto riešenia.
Dodala, že je len príznačné pre túto vládnu koalíciu, že návrh Sme rodina ide do parlamentu ako poslanecký, bez medzirezortného pripomienkového konania, súhlasu vlády či koaličných poslancov.
ÚMS: Stačí zmeniť zákony
Únia miest Slovenska (ÚMS) má rovnako problém s tým, ako sa zmeny predkladajú. Nespochybňuje síce myšlienku potreby výstavby nájomných bytov v mestách a obciach, je však presvedčená, že je to možné efektívne riešiť zmenou zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania a zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní.
„ÚMS odmieta postup riešenia problematiky štátneho nájomného bývania formou poslaneckého návrhu a svoj postoj bude tlmočiť aj na najbližšom stretnutí s predsedom vlády SR, ktoré je naplánované na štvrtok 3. júna,“ uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Nájomných bytov je málo a sú ťažko dostupné, Slováci radšej bývajú „vo vlastnom“
Táto problematika má byť podľa organizácie riešená obvyklým postupom, aby sa k nej mohli v procese pripomienkového konania vyjadriť všetky relevantné subjekty a partneri. „ÚMS bude s veľkým záujmom sledovať, ako sa k poslaneckým návrhom postavia poslanci NR SR, ako ich budú konzultovať s priamo volenými predstaviteľmi miest a obcí a ako budú obhajovať záujmy ich obyvateľov,“ uzavrela Piršelová.
Reakcia vicepremiéra
Podpora štátneho nájomného bývania je podľa vicepremiéra Holého programová priorita Sme rodina a je preto prirodzené, že to primárne riešia na úrovni poslancov a poslaneckého klubu. Z tohto dôvodu zvolili poslanecký návrh.
„Návrh pôjde po prvom čítaní v Národnej rade SR do medzirezortného pripomienkového konania, ako aj na rokovanie vlády,“ informoval podpredseda vlády Webnoviny.sk.
Holý upozorňuje, že okrem riešenia dostupného bývania zapojením súkromného sektora môže mať výstavba nájomných bytov vrátane pridružených efektov pozitívny vplyv na štátny rozpočet v sume zhruba 315 miliónov eur za každých desaťtisíc postavených bytov.
Bratislava bude bohatšia o nájomné byty, mesto má rozpracovaných až 12 projektov
„Téma nájomné bývanie je súčasťou programového vyhlásenia vlády, je zahrnutá ako programová priorita v koaličnej zmluve. Téma je blízka celej koalícii, projekt je rozpočtovo neutrálny, rieši pálčivý problém celého Slovenska,“ hovorí Holý.
Očakáva preto skôr konštruktívne návrhy ako tému dotiahnuť do úspešného zavŕšenia reálnej výstavby nájomných bytov. V súvislosti s tým, prečo návrh najprv nepredstavili na koaličnej rade, poznamenal, že z koaličnej zmluvy nevyplýva takáto povinnosť.
Nespokojní zamestnávatelia
Návrh zákona počíta aj so vznikom Agentúry na podporu nájomného bývania. Založiť by ju mal Úrad vlády SR spolu s Ministerstvom dopravy a výstavby SR a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR do konca tohto roka.
Garančný fond má sústreďovať peňažné príspevky najmä agentúry, investičných partnerov, prenajímateľov, nájomcov, zamestnávateľov a iných prispievateľov.
Platiť by mala, napríklad, znížená sadzba dane 5 percent zo základu dane na dodanie stavby, vrátane pozemku, na obnovu a prestavbu stavieb, ako aj stavebných a montážnych prác na stavbe, ktorá je vo vlastníctve prenajímateľa bytu v rámci štátom podporovaného nájomného bývania.
Výstavba nájomných bytov robí mestám a obciam problémy najmä pre nevysporiadané pozemky
Klub 500 združujúci zamestnávateľov s viac ako päťsto zamestnancami nesúhlasí neprijateľné, aby vznikla nová agentúra s navýšením počtu štátnych zamestnancov, ktorých je už teraz vysoký počet.
„Sme presvedčení, že by mal byť predložený návrh stiahnutý z legislatívneho procesu a podrobený odbornej diskusii,“ dodal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Rovnako nesúhlasí s tým, akou formou sa zákon predkladá. „Je pre nás neprijateľné, aby kompletné formy zákonov boli predkladané bez akejkoľvek diskusie,“ zareagoval Gregor.
ZMOS: Záujem o voľné pozemky a budovy
Skôr ako štátna agentúra pre podporu bývania by podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) bola potrebná štátna agentúra pre správu štátneho nehnuteľného majetku, ktorá by dávala bezodplatne na účely výstavby nájomných bytov a sociálnych zariadení mestám a obciam voľné štátne pozemky a nevyužité štátne budovy.
Riaditeľ kancelárie a hovorca ZMOS Michal Kaliňák poznamenal, že to sa mimoriadne osvedčilo napríklad v susednom Poľsku a Česku. S týmto návrhom však v rámci Plánu obnovy a odolnosti neuspeli.
„Bolo by to omnoho lepšie ako štátna agentúra na podporu nájomného bývania, keďže na Slovensku už máme Štátny fond rozvoja bývania, ktorý má na účte na podporu nájomného bývania a výstavbu sociálnych zariadení viac ako 1,2 miliardy eur,“ hovorí Kaliňák.
Veľký problém je spravovanie
Vo vzťahu k výstavbe bytov sú podľa hovorcu ZMOS prvým problémom práve spomínané pozemky. Hovorí, že ak by ich mali napríklad mestá k dispozícii, potom by sme neboli svedkami húfnej developerskej výstavby, ale dostupného bývania. Ako je to napríklad v obciach, ktoré stavajú nájomné byty výrazne viac, keďže skôr ako veľké mestá disponujú pozemkami.
„Mimochodom, aj kúpa pozemku sa počíta do výšky obstarávacej ceny a od nej sa odvíja výška nájomného. Preto prevod pozemku alebo budovy zo štátu na samosprávu by znížil obstarávaciu cenu a urobil by byty z hľadiska výšky nájmu dostupnejšími,“ približuje Kaliňák.
Za obrovský problém pri správe týchto bytov označil správcovstvo. Obáva sa, že štátna agentúra z Bratislavy asi nebude robiť správcu bytového domu s tridsiatimi rodinami v Giraltovciach.
Nájomné byty v Bytči by mohla podporiť štátna dotácia v objeme viac ako 1,5 milióna eur
„Oslobodenie od dane, ktoré sa spomína v návrhu zákona, by v praxi znamenalo zníženie príjmov samospráv, čo ohrozuje už aj tak ekonomicky podlomenú stabilitu miest a obcí,“ upozorňuje hovorca ZMOS.
Ľudia na Slovensku podľa neho bytostne potrebujú dostupné nájomné bývanie. Po Rumunsku má Slovensko najmenší počet nájomných bytov na počet obyvateľov v Európe.
„Obrovská skupina mladých ľudí do 36 rokov žije u rodičov, čo v praxi znamená, že mladí ľudia, keď sa rozhodnú pre hypotéku, tak ju platia od promócií po penziu a potom nemajú priestor na mobilitu za lepšou pracovnou ponukou,“ dodáva Kaliňák.
Podporou nájomného bývania cez stavebníctvo je podľa neho zároveň možné naštartovať našu ekonomiku.