BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Predpokladaný výnos vo výške jednej miliardy eur z doprivatizácie 49 percent akcií štátu a Fondu národného majetku SR (FNM) v spoločnosti Slovak Telekom je len nenaplneným snom. Vyhlásil v rozprave k zámerom doprivatizácie člen poslaneckého klubu KDH Jozef Mikuš.
„Štát má dnes skutočne nízku šancu ovplyvňovať priamo vývoj v Slovak Telekome, a ak má nejaké páky, tak nepriame, napríklad cez legislatívu alebo regulačnú politiku. Vyplácanie dividend je tiež v rukách majoritného akcionára, a preto je správne, ak chce predať svoj podiel. Otázka je za koľko?“ povedal poslanec.
Predložený materiál z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR podľa Mikuša potvrdzuje, že doprivatizovanie nebude pre štát najvýhodnejšie. Tento proces by sa podľa neho mal zastaviť a stransparentniť.
Akcie chcú predať s čo najväčším výnosom
Materiál vláda schválila 11. februára tohto roka, pričom ho vzal na vedomie aj parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti.
„Je to zámer prevodu majetku štátu na iné osoby, kedy vláda v tomto materiáli odsúhlasila prevod spôsobom IPO, takzvanej ponuky na kapitálovom trhu. Druhý variant je samozrejme aj priamy predaj, ale prioritne budeme pretláčať kapitálový trh, aby cenu vygeneroval trh,“ povedal minulý mesiac po rokovaní vlády minister hospodárstva Pavol Pavlis.
Ako ďalej dodal, malo by to byť čo najtransparentnejšie a čo s najväčším výnosom. „Poradcovia, ktorí pracujú pre Fond národného majetku SR, renomované banky, nám urobia odporúčania, takže verím tomu, že v krátkej dobe by sme tento proces mohli ukončiť,“ uviedol 11. februára šéf rezortu hospodárstva.
Ministerstvo financií očakáva asi miliardu eur
„V rámci návrhu štátneho rozpočtu, respektíve v rámci rozpočtu, ktorý bol schválený, očakávame približne jednu miliardu eur. Samozrejme celý proces závisí od toho, aká príde ponuka, respektíve akým spôsobom sa vysporiadame s IPO,“ reagoval na možný výnos z predaja akcií štátny tajomník Ministerstva financií SR Radko Kuruc.
Podľa neho rezort financií dlhodobo presadzuje, aby sa získané prostriedky použili primárne na zníženie dlhu.
Ministri prijali ešte 13. marca 2013 uznesenie, ktorým vzali na vedomie informáciu o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovými účasťami SR zastúpenej rezortom hospodárstva a FNM na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom.
Taktiež splnomocnili ministra hospodárstva v spolupráci s predsedom výkonného výboru FNM, aby za účasti odborných poradcov viedli rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, firmou Deutsche Telekom AG a manažmentom ST o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovou účasťou SR v Slovak Telekome.
Vlani 12. februára bolo podpísané memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Deutsche Telekom AG, SR zastúpenou rezortom hospodárstva, FNM a firmou ST v súvislosti s predajom 49 percent akcií ST slovenskými akcionármi. Následne fond začal s výberom investičnej banky.
Vedenie Fondu národného majetku SR začiatkom júla podpísalo mandátnu zmluvu s investičnými bankami J. P. Morgan Securities PLC, J. P. Morgan Limited a Citigroup Global Markets Limited. Banky by mali koordinovať a riadiť proces predaja 49 percent akcií spoločnosti Slovak Telekom.