Pri love divých kačíc a husí sa od 1. januára 2011 nebudú môcť používať náboje s olovnatými brokmi už ani na Slovensku. Túto európsku legislatívu prijali k rovnakému termínu aj v susednom Česku, avšak napríklad v Dánsku platí už dve desaťročia. Olovo sa nebude môcť používať ani na strelniciach pri kontrolných streľbách. Dôvodom je vysoká kontaminácia pôdy a vodných plôch jedovatým olovom.
Táto zmena však prináša aj nemalý rad problémov. Zatiaľ nemožno odhadnúť, do akej miery sú na predaj bezolovnatého streliva pripravení predajcovia zbraní a streliva. No keďže dosiaľ nebol dopyt po oceľových brokoch, dá sa predpokladať, že ich v ponuke zatiaľ ani nenájdeme. Možno tu však očakávať, že trh situáciu zvládne bez vážnejších ťažkostí.
Iným problémom je, čo všetko oceľové broky následne spôsobia. Podľa odborníkov streľba s netoxickými brokmi sa negatívne podpisuje pod účinnosť zbrane, životnosť hlavní a vyžaduje si aj odlišnú techniku strieľania. Je zrejmé, že streľba s oceľovými brokmi si vyžaduje robustnejšie zbrane v dobrom technickom stave. Účinný dostrel s netoxickým strelivom je približne o štvrtinu nižší než pri olovnatých brokoch. To si vyžaduje použitie brokov s väčším priemerom, aby sa znížilo riziko postrelenej zveri. Minimálny odporúčaný priemer je 3,5 mm Ukazuje sa tiež, že minimálna ráž na streľbu s oceľovými brokmi je 12, nižšie ráže ako 16, či 20 výkon zbrane výrazne znižujú. Rozdiely v presných zásahoch by si mali všetci poľovníci vopred vyskúšať na strelniciach. Určite budú prekvapení dĺžkou nácviku, kým sa optimálne chytia do nástrelu.
Oceľové broky môžu vážne poškodiť hlavne brokovníc najmä zo starších ročníkov. Častokrát sú to rarity, na ktorých majitelia bytostne lipnú a navyše sú aj nemalým posolstvom zručnosti bývalých zbrojárov. Rovnako budú problematické pre zbrane vo vyšších cenových reláciách, u ktorých je samozrejmosťou čokové zahrdlenie hlavní. Odborníci preto v tomto prípade odporúčajú používanie vizmutových brokov. Ich balistika je porovnateľná s olovenými brokmi a pritom hlavne až tak nepoškodia. Treba však rátať s tým, že cena vizmutových nábojov je asi päťnásobne vyššia než pôvodných olovnatých.