BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – Približne pred rokom začala na Slovensku takzvaná ističová kauza. Odberateľom, ktorí si neoptimalizovali veľkosť ističov, prišli faktúry s nárastom cien elektriny, aj keď regulačný úrad avizoval pre rok 2017 ich pokles.
Ceny elektriny sa napokon po zásahu politikov a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vrátili na úroveň roka 2016. Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) však aj po roku upozorňuje odberateľov, aby na výmenu ističov nerezignovali.
Adresnejší prístup pri cenotvorbe
„Uvedomujeme si, že v strednodobom horizonte bude potrebné optimalizovať štruktúru platieb za využívanie energetickej infraštruktúry vzhľadom na rozloženie nákladov, ktoré súvisia s požiadavkami zákazníkov na kapacitu v sústave, prevádzkou a údržbou zariadení distribučnej sústavy aj odberných miest,“ povedala pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová.
Východoslovenskí energetici priznávajú, že pre krátkosť času sa s novými princípmi nestotožnilo obyvateľstvo a chýbala predchádzajúca verejná diskusia a vysvetlenie.
Pod štátne plynárne by mala spadať aj energetika, minister Žiga chce vytvoriť silnú spoločnosť
Spoločnosť VSD je zástancom odstránenia historických krížových dotácií a adresnejšieho prístupu pri cenotvorbe.
„Optimálna štruktúra fixnej a variabilnej zložky prispeje k stabilizácii cien, udržateľnosti a zabezpečí spravodlivejšie prerozdelenie nákladov. Príbeh zo začiatku minulého roka jasne ukázal, že komunikácia a časová potreba implementácie zmien si vyžaduje spoločenský konsenzus,“ dodala Danihelová s tým, že akékoľvek zvýšenie fixnej zložky je automaticky sprevádzané poklesom variabilnej časti tak, aby celkové povolené výnosy boli rovnaké.
Podpora výroby elektriny z OZE
Východoslovenská distribučná taktiež víta aktuálnu diskusiu o reforme systému podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), keďže terajší systém podpory je podľa nej neudržateľný.
Ministerstvo hospodárstva SR už pripravuje komplexnú reformu systému podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla. Koncepcia navrhovanej reformy podporuje podľa VSD vyvážený prístup, so zreteľom na základné piliere energetickej politiky, a to najmä bezpečnosť, konkurencieschopnosť a udržateľnosť.
Domácnosti si mohli rozdeliť milióny eur na kúpu kotlov na biomasu, dotáciu však nevyužili
„Navrhovaná koncepcia rešpektuje vyvážený prístup k tradičným zdrojom na výrobu elektriny, už existujúcim aj budúcim inštaláciám OZE. Kľúčovým cieľom je aj podpora pre veľkých priemyselných výrobcov, aby boli v rámci EÚ konkurencieschopní, riešenie historického deficitu, a teda dlhu v objeme niekoľko stoviek miliónov eur, ktorý enormne zaťažuje distribučné spoločnosti, a tiež, aby tento systém bol minimálne zo strednodobého hľadiska udržateľný,“ konštatovala Danihelová.
Reforma rieši podporu budúcich inštalácií OZE s inštalovaným výkonom nad 100 kilowattov na základe trhových princípov v tzv. režime “feed-in-premium“. „Títo výrobcovia budú motivovaní ponúkať vyrobenú elektrinu na trhu, čo posilní vzájomnú interakciu všetkých účastníkov na trhu,“ uzavrela Danihelová. Podrobnosti novely by malo ministerstvo hospodárstva predstaviť v prvom polroku tohto roka.