Dve tretiny rodičov vôbec nekontroluje, či ich deti nie sú vystavené kybernetickým hrozbám. Každý druhý považuje obsah na sociálnych sieťach automaticky za pravdivý a polovica ľudí sa obáva umelej inteligencie.
Vyplýva to z odpovedí respondentov reprezentatívneho prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra AKO na základe zadania Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti.
Inteligentné zariadenia
Ako ďalej vyplýva z prieskumu, o ktorom agentúru SITA informovalo Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, absolútna väčšina ľudí prevádzkuje doma niektorý typ inteligentného, tzv. smart zariadenia. Najviac používanými zariadeniami sú mobily s prístupom na internet (91,5 %). V domácnostiach tiež narástol počet inteligentných televízorov (61,7 %).
V domácnostiach začínajú čoraz viac inklinovať k digitálnemu detoxu, obávajú sa tiež nevhodného obsahu
„Vyšší počet inteligentných zariadení však znamená viac vstupno-výstupných bodov siete, a teda vyššiu pravdepodobnosť potenciálnych hrozieb,” cituje tlačová správa Ivana Makaturu, generálneho riaditeľa Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti.
Dve tretiny rodičov nekontroluje svoje deti
Prieskum odhalil, že až dve tretiny rodičov vôbec nekontroluje deti pri používaní inteligentných zariadení. Pritom, najviac inteligentných zariadení majú spravidla rodiny s deťmi do 18 rokov. Z tretiny tých, čo deti kontrolujú, len 39,3 % monitoruje aký obsah vyhľadávajú. Ďalších takmer 26 % deťom obmedzuje čas aj aktivitu. Kombinovaný režim uviedlo len necelých 34%.
Aj malých „závislákov“ je možné odnaučiť od telefónu: Kedy deťom dať prvýkrát mobil? (rozhovor)
Len pätina ľudí si overuje obsah na sociálnych sieťach a polovica opýtaných považuje zdieľaný obsah na sociálnych sieťach automaticky za pravdivý. Ešte menej overujeme informácie, uvedené v novinách a časopisoch (62,9% neoveruje alebo iba niekedy), tlačových agentúrach (62,4 %) a televíznom spravodajstve (62,3 %). Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva nárast obavy z umelej inteligencie (AI). Medziročne sa zvýšil podiel ľudí, ktorí sa AI obávajú, z 39,4 % na 50,5 %.
Kybernetická bezpečnosť
Ideálne to nie je ani v znalosti pojmov kybernetickej bezpečnosti. Výraz spam (nevyžiadané správy) pozná vyše 90 % opýtaných a dvom tretinám je známy aj termín cloud (online úložisko dát). Viac ako tretina však nikdy nepočula termíny, ako malvér (škodlivý softwér), autentifikácia (overenie identity užívateľa) a phishing (útok s cieľom získať citlivé informácie).
Moderní hackeri pôsobia profesionálne. Ktoré útoky sú najčastejšie a ako sa brániť?
Takmer dve tretiny opýtaných používajú aspoň základné opatrenia na zlepšenie kyberbezpečnosti – antivírus (67,2 %), zabezpečenie zariadení heslom (70 %), aktualizácie zariadení a aplikácií (60,8 %). Svoje dáta zálohuje viac ako tretina respondentov. Oproti minulému roku sa zvýšilo percento ľudí používajúcich heslá. Rovnako sa zvýšil počet ľudí, ktorí svoje dáta zálohujú. Najmladší účastníci prieskumu, vo veku od 18 do 33 rokov používajú nadpriemerne silnejšie opatrenia, ako staršie ročníky.