Európska únia v piatok oznámila, že pridáva čínskeho online predajcu Temu na zoznam platforiem, ktoré čelia najvyššej úrovni digitálnej kontroly v rámci bloku.
Opatrenia na zmiernenie rizík
Vzhľadom na to, že má viac ako 45 miliónov používateľov, je Temu klasifikovaná ako „veľmi veľká online platforma“ podľa zákona EÚ o digitálnych službách, rozsiahleho súboru pravidiel, ktorého cieľom je kontrolovať online platformy a zaistiť bezpečnosť používateľov internetu.
Zákazníci Sheinu si musia dávať pozor na podvodné praktiky hackerov
„Temu musí zaviesť opatrenia na zmiernenie rizík, ako je uvádzanie a predaj falšovaného tovaru, nebezpečných produktov a položiek, ktoré porušujú práva duševného vlastníctva,“ uviedla v tlačovej správe Európska komisia, výkonná zložka EÚ.
Spoločnosť by to mohla urobiť prijatím opatrení, ako je úprava používateľského rozhrania na lepšie nahlasovanie a detekciu podozrivých záznamov, zlepšenie procesov moderovania na rýchle odstránenie nelegálnych položiek a zdokonalenie svojich algoritmov, aby zabránila propagácii a predaju zakázaného tovaru, uviedla komisia.
Temu uznáva rozhodnutie komisie
Internetový predajca Temu už uviedol, že „uznáva“ rozhodnutie Komisie. „Sme plne odhodlaní dodržiavať pravidlá a predpisy (Európskej únie), aby sme zaistili bezpečnosť, transparentnosť a ochranu našich používateľov v rámci EÚ,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Spoločnosť Temu začala vstupovať na západné trhy len v posledných dvoch rokoch a jej popularita vzrástla tým, že ponúka lacný tovar – od oblečenia až po domáce produkty – ktorý sa dodáva z Číny.
Facebook a Instagram čelia novému vyšetrovaniu pre ochranu detí, Európska komisia je znepokojená algoritmickým systémom
Na zoznam najväčších online služieb EÚ, ktoré potrebujú najprísnejšiu úroveň dohľadu, patria už asi dve desiatky technologických značiek, napríklad Facebook, TikTok, YouTube, Instagram, Amazon a Google Search. Porušenia európskych predpisov sa trestajú pokutami až do výšky 6 % ročného celosvetového príjmu spoločnosti.