Štáty EÚ prijali prelomový Akt o umelej inteligencii, môže sa začať proces implementácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AI, umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Štáty Európskej únie jednohlasne prijali finálne znenie prelomového Aktu o umelej inteligencii (AIA). Ide o prvý komplexný právny rámec zameraný na vytvorenie dôveryhodného prostredia pre oblasť umelej inteligencie v Európskej únii.

Zámerom tohto aktu je zabezpečiť, aby systémy umelej inteligencie (AI) rešpektovali základné práva, bezpečnosť a etické zásady, ako aj riešiť riziká spojené s vysokovýkonnými a vplyvnými modelmi AI.

Zasadnutie v Bruseli

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o tom v stredu informovalo s tým, že spomínaný dokument prijala Rada ministrov EÚ pre telekomunikácie na utorňajšom zasadnutí v Bruseli.

„Slovensko úprimne oceňuje úspešné zavŕšenie procesu prijímania aktu EÚ o umelej inteligencii. Teraz je nevyhnutné zamerať sa na proces implementácie, ktorý predstavuje aj príležitosť na učenie sa,“ povedal štátny tajomník MIRRI pre informatizáciu Ivan Ivančin.

„Zároveň je dôležité realizovať konkrétne kroky, ktoré vytvoria pevný základ pre ďalší rozvoj,“ poznamenal.

Slovensko súhlasilo

Rada ministrov EÚ sa venovala aj prijatiu Záverov o budúcnosti digitálnej politiky EÚ, s ktorými Slovensko vyjadrilo súhlas.

„Chceli by sme zdôrazniť, že snaha o strategickú autonómiu EÚ nesmie narušiť našu schopnosť multilaterálne a bilaterálne spolupracovať s medzinárodnými partnermi s cieľom podporiť inovácie a technologický rozvoj zameraný na občana,“ upozornil Ivan Ivančin.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aktívne zapojenie MIRRI

Členské štáty prijali tiež Závery Rady k budúcnosti kybernetickej bezpečnosti. Tie pripomínajú dôležitosť zamerania sa na implementáciu, posilnenie koordinácie, spolupráce a vyhýbania sa fragmentácii pravidiel kybernetickej bezpečnosti v sektorových právnych predpisoch.

Európska komisia na zasadnutí informovala aj o prijatí Rámcového dohovoru Rady EÚ o umelej inteligencii, ľudských právach, demokracii a právnom štáte, ktorý po náročných rokovaniach formálne prijal jej výbor ministrov 17. mája.

Ide o prvý medzinárodný nástroj v oblasti umelej inteligencie, v procese ktorého bolo MIRRI aktívne zapojené, a ku ktorému budú môcť oficiálne štáty pristúpiť vo Vilniuse počas litovského predsedníctva v Rade EÚ v septembri.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Ivančin
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR