Vysoké školy ponúkajú tento rok viac miest ako predstavuje reálny počet záujemcov o ne. O približne 45-tisíc miest na slovenských vysokých školách sa uchádza menej než 40-tisíc maturantov, pričom zhruba 20 percent z nich napokon odchádza študovať do zahraničia.
Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, ktorá analýzu zverejnila na svojej stránke, vidí problém nielen v nízkom počte mladých ľudí študujúcich technické a prírodovedné odbory, ale aj v negatívnej demografickej krivke. Tá by podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) mala stúpať od roku 2022.
Študenti podľa prieskumu potrebujú finančnú pomoc, pri online výučbe sa ľahšie podvádzalo
Na Slovensku študuje technické a prírodovedné odbory 27 percent študentov. V danej oblasti v Českej republike je to 31 percent, v Poľsku 32 a v Nemecku 40 percent. Nepriaznivý trend by na Slovensku mohla podľa STU zvrátiť zmena vo financovaní technických a prírodovedných odborov, ktorú avizovalo v roku 2019 Ministerstvo hospodárstva SR.
V Akčnom pláne totiž avizovalo zvýšenie normatívu na študentov technických a prírodovedných odborov o 25 percent. STU však zároveň uviedla, že zmeny v motivačných schémach či podpora štúdia technických smerov samé o sebe neriešia spomínaný negatívny demografický vývoj na Slovensku.
Polovičné množstvo študentov
Ako ďalej v texte priblížila univerzita, slovenské vysoké školy sa stretávajú aj s negatívnym demografickým vývojom. Počty možných 19-ročných záujemcov o štúdium viac ako 20 rokov klesajú. Krivka by podľa odhadov ŠÚ SR mala opäť pomaly stúpať v roku 2022.
STU pozoruje dôsledky klesajúcej demografickej krivky aj pri historickom porovnaní počtov svojich absolventoch. Inžiniersky titul tam v roku 2009 získalo 2 801 osôb, čo predstavuje takmer dvojnásobný počet oproti súčasnému stavu.
Akreditačná agentúra hodnotí opravu nedostatkov vysokých škôl, má čas len do konca augusta
Školský rok 2019/2020 ukončilo s inžinierskym titulom 1 495 študentov. Podobný stav zaznamenala univerzita aj pri absolventoch bakalárskeho stupňa. Pred desiatimi rokmi, v roku 2009, získalo uvedený titul 2 494 osôb. Tento rok ho získalo 1 302 študentov.
Štúdium techniky je náročné
„Je všeobecne známe, že štúdium techniky je náročné, celú vzdelávaciu cestu od imatrikulácie až k inžinierskemu diplomu zvládla približne len polovica z novozapísaných prvákov v roku 2015,“ uviedla STU.
Ako chcú univerzity bojovať proti plagiátorstvu? Zrejme by pomohli aj moderné technológie
Posledný termín štátnic a obhajob kvalifikačných prác pripadol v tomto akademickom roku na 17. júla 2020. „Maratón štátnic“ sa začal v apríli, keď ešte platili mimoriadne opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, a to prvými online štátnicami na Fakulte architektúry STU.
Skončil sa prezenčnými štátnicami na Strojníckej fakulte STU, Materiálovotechnologickej fakulte STU so sídlom v Trnave a v Ústave manažmentu STU. Do zástupu viac než 120-tisíc inžinierov, ktorí absolvovali STU od jej vzniku, sa tak tento rok pridalo takmer pol druha tisíca nových.