BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) – Univerzita Komenského v Bratislave si v utorok 27. júna pripomína 98. výročie vzniku.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová, univerzitu založili zákonom 27. júna 1919 a už v čase svojho vzniku mala mimoriadny význam pre rozvoj vzdelanosti, vedy a kultúry na Slovensku.
Najstaršou fakultou UK je Lekárska fakulta
Univerzita Komenského je vôbec prvou univerzitou, ktorá poskytla slovenským študentom možnosť študovať v ich rodnej reči. Iniciátorom myšlienky založenia UK a zároveň jej prvým rektorom bol Kristián Hynek.
Najstaršou fakultou UK je Lekárska fakulta, ktorá začala svoju činnosť súbežne so založením univerzity v roku 1919. Naopak, najmladšou z 13 fakúlt UK je Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK, ktorá vznikla v roku 2002.
Bakalársky titul je pre väčšinu vysokoškolákov len tranzitným stupňom kvalifikácie
Földváryová uvádza, že univerzita sa profiluje ako výskumná, no je tiež významným kultúrnym, spoločenským a diplomatickým dejiskom.
„Dôkazom toho boli v uplynulom období návštevy generálneho tajomníka OSN a čestného doktora UK Pan Ki-muna, 14. dalajlámu a čestného doktora UK Tenzina Gyatsa, rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena, ománskej princeznej Mony či gruzínskeho prezidenta Giorgiho Margvelašviliho. Otázku novodobých otrokov priniesla na akademickú pôdu nositeľka Pulitzerovej ceny Martha Mendoza, o svoje poznatky sa podelil aj významný svetový mineralóg Emil Makovický, ktorému UK udelila v poradí 121. titul doctor honoris causa,“ uviedla Földváryová.
2100 zahraničných študentov zo 70 krajín
Na všetkých stupňoch a formách štúdia aktuálne študuje takmer 25 000 študentov, z toho 20 000 v dennej forme štúdia. Univerzitu navštevuje takmer 2100 zahraničných študentov zo 70 krajín sveta.
Záujemcom o štúdium ponúka v bakalárskom, magisterskom, doktorskom aj doktorandskom stupni spolu 980 študijných programov. V rebríčku Round University Ranking (RUR) obsadila tento rok 433. miesto a ako jediná univerzita zo Slovenska sa tak umiestnila medzi 500 najlepšími univerzitami sveta.
„Aj ďalšia kapitola v našej univerzitnej knihe nás posúva bližšie k storočnici, ktorá pripomína základné poslanie univerzity – šírenie poznania, vzdelanosti, kultúry a humanizmu, pomoc talentovaným ľudom lepšie používať vlastný rozum a tvorivé schopnosti pre rozvoj spoločnosti,“ zdôraznil rektor UK Karol Mičieta.