Učitelia môžu naďalej elektronicky požiadať o odpis z registra trestov, ktorý potrebujú na preukázanie bezúhonnosti. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Pôvodná lehota bola do 31. decembra 2019.
Ministerstvo termín predĺžilo kvôli zamestnancom, ktorí nestihli požiadať o odpis z objektívnych dôvodov. Dokedy tak teraz musia urobiť rezort Martiny Lubyovej nestanovil.
Zákon s tým nepočítal
Medzi učiteľmi, ktorí nestihli pôvodný termín, sú podľa ministerstva napríklad takí, ktorí sú dlhodobo na neplatenej dovolenke alebo dlhodobo práceneschopní.
„Zákon, žiaľ, s takýmito alternatívami nepočítal. Tí, ktorí nestihli poskytnúť súhlas, stále tak môžu urobiť elektronicky,“ priblížilo pre SITA ministerstvo a doplnilo, že ďalší postup už musí riešiť zamestnávateľ.
Slovensko stojí pred obrovským problémom. Hrozí, že o pár rokov nebude mať kto učiť
MŠVVaŠ momentálne štatisticky vyhodnocuje už elektronicky vyžiadané odpisy. Elektronický systém mohli využiť aj zamestnanci, ktorí neboli zaregistrovaní v Rezortnom informačnom systéme (RIS). Učitelia mali možnosť aj odmietnuť poskytnúť svoje údaje.
Ministerstvo registruje 754 odmietnutí o vydanie odpisu z registra trestov, no to neznamená, že ide o 754 učiteľov. Ministerstvo eviduje pomerne veľa učiteľov, ktorí pracujú na čiastočné úväzky u rôznych zamestnávateľov, ktoré medzičasom mohli skončiť, ale školy o tom neinformovali.
Reakcia na zneužitie žiaka
„Na základe analýzy výsledkov štatistického zisťovania dnes už vieme, že celkové odmietnutie sa týka siedmych osôb,“ dodalo ministerstvo. Z toho dve osoby už nepracujú v školstve a zvyšných učiteľov preverujú na okresných úradoch, či neposkytli súhlas osobne.
Vysoké školy by pre neustráženie plagiátorstva mohli prísť o akreditáciu
Odborní a pedagogickí zamestnanci totiž mohli žiadať o odpisy aj papierovou formou na okresných úradoch v sídle kraja. Tieto žiadosti sa budú podľa zákona spracovávať do konca februára. Dovtedy by ich mali okresné úrady zaslať na Generálnu prokuratúru SR.
Ak učiteľ nepreukáže svoju bezúhonnosť, tak riaditeľ je povinný s ním ukončiť pracovný pomer. Povinnosť preukázať bezúhonnosť zaviedla novela zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorú prijali poslanci NR SR v závere júna 2019 s účinnosťou od 1. októbra 2019.
Reagovali tak na medializovaný prípad zneužitia maloletého žiaka 51-ročným učiteľom.