Takmer päť stoviek škôl už učí podľa nového vzdelávacieho programu. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) uviedol, že ide o viac ako desaťnásobok škôl, ktoré boli zapojené v pilotnom roku. Poznamenal tiež, že množstvo škôl prevýšilo odhady, s ktorými rátali pri spúšťaní druhej vlny prihlasovania.
Ako informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládež (MŠVVaM) SR, tretie kolo registrácie pre školy, ktoré by od ďalšieho školského roka chceli učiť po novom, by malo byť spustené v novembri. Budú môcť podať nezáväznú prihlášku. Minister Drucker apeloval na školy, aby sa prihlasovali, keďže rezort školstva potrebuje poznať aspoň predbežný počet škôl, keďže potrebuje materiálne i personálne zabezpečiť podporu.
Najdôležitejšia reforma za posledných 30 rokov
Od školského roka 2026/2027 budú podľa nového kurikula povinne učiť všetky školy. Rezort školstva zdôraznil, že kurikulárna reforma je najdôležitejšou reformou v základnom školstve za posledných 30 rokov.
„Potrebujeme školy, ktoré deti vybavia praktickými zručnosťami a kritickým myslením. Potrebujeme mladú generáciu, ktorá vie riešiť problémy a prispôsobovať sa novým výzvam. Aby to zvládli, musíme ich učiť inak, ako doteraz,“ uviedol Drucker. Školy by mali po novom viac využívať blokové vyučovanie, tímovú prácu, diskusie, projekty a experimenty, či výučbu v exteriéry školy a digitálne technológie.
Žiakov čaká veľká školská reforma: Takto sa zmení hodnotenie, výučba a domáce úlohy (rozhovor)
„Učitelia budú mať viac príležitostí prispôsobiť vyučovanie potrebám konkrétnych žiakov. Budú môcť upraviť napríklad dĺžku vyučovacej hodiny, zvoliť inovatívne vzdelávacie metódy, čím budú budovať v triede dobrú atmosféru, či viac zapájať žiakov a žiačky do spoločných projektov,“ priblížilo MŠVVaM SR.
Potrebná je príprava škôl a učiteľov
Pre úspech nového vzdelávacieho programu je potrebná aj príprava škôl a učiteľov. Rezort školstva v tomto smere poskytuje školám a učiteľom viacúrovňovú podporu priamo v teréne. Ide napríklad o sieť regionálnych centier podpory učiteľov, ktorých po celom Slovensku funguje 40, a zameriavajú sa na profesijný rozvoj učiteľom i nové vyučovacie metódy. Podpora má aj podobu tvorby pomôcok a podkladov.
Ministerstvo tiež v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVaM) spúšťa nové online kurzy Učiteľ 21. storočia, ktoré sú zamerané na zmeny vo vzdelávacom systéme.
Začal sa nový školský rok. Prioritou musí byť zlepšenie podmienok učiteľov a ich finančného ohodnotenia, tvrdí SKU
„Pokrok v spoločnosti si vyžaduje inovácie aj v pedagogických prístupoch. Je preto nevyhnutné, aby sme pomohli učiteľom získavať nové vedomosti a zručnosti. Nové online kurzy, ktoré sme pripravili na túto jeseň, umožňujú pedagógom rozvíjať svoje zručnosti v práci s digitálnymi technológiami a pripravovať sa na nové výzvy,“ uviedla generálna riaditeľka NIVaM Romana Kanovská.
Doplnila, že majú pozitívnu odozvu, dosiaľ sa prihlásilo viac ako 350 pedagógov. Ako prvý bol otvorený kurz Digitálne vybavenie a infraštruktúra – Učebňa 21. storočie. Celú ponuku kurzov možno nájsť online na stránke https://edu.nivam.sk/sk/online-kurzy.