Systém na odhaľovanie plagiátorov môže stáť aj 215

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Za systém na odhaľovanie plagiátov najmä vysokoškolských kvalifikačných prác je organizácia podriadená ministerstvu školstva ochotná zaplatiť 198- až 215-tisíc eur. Podľa vestníka verejného obstarávania bude o víťazovi verejnej súťaže, ktorú vypísalo Centrum vedecko-technických informácií SR, rozhodovať najnižšia cena. Vyberať sa má z úzkeho okruhu uchádzačov, ktorých obstarávateľ vyzve na predloženie ponuky, na rokovania alebo na účasť na dialógu.

Víťazná firma musí dodať Centru vedecko-technických informácií SR komplexný systém pre odhaľovanie plagiátov. Okrem dodávky softvérového balíka by mala spoločnosť softvér aj nainštalovať a zaškoliť personál centra. Riešenie musí umožňovať budúce rozširovanie. Podmienkou je, aby bol systém transparentný, ľahko používateľný, flexibilný a zároveň rešpektujúci daný stav legislatívy v oblasti ochrany autorských práv. Žiadosti o súťažné podklady treba posielať do 3. novembra do 11:00, obálky s ponukami otvoria 3. decembra o 15:00.

Niektoré školy už proti plagiátorstvu kvalifikačných prác zakročili individuálne. Na teste originality bakalárok, diplomoviek alebo rigoróznych prác si zakladajú napríklad Univerzita Komenského v Bratislave či Ekonomická univerzita v Bratislave. „Obidve však posielajú práce v elektronickej podobe na Masarykovu univerzitu do Brna, odkiaľ dostávajú len výsledky,“ uviedol začiatkom októbra pre agentúru SITA Ján Turňa, riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR. Po novom by malo plagiátorstvo kvalifikačných prác centrálne priamo na Slovensku odhaľovať novovzniknuté Dátové centrum pre výskum a vývoj.

Novou kontrolou by mali prejsť už diplomovky budúcoročných absolventov. Namiesto do Česka budú vysoké školy posielať práce svojich študentov do Bratislavy. To im spiatočne zašle výsledky testu. Dôsledky vyvodí konkrétna škola. „Budeme len procesná technologická jednotka, nie tí, ktorí by išli s bičom trestať vinníkov, to je v kompetencii príslušných škôl alebo iných inštitúcií,“ vysvetlil Turňa. Centrum vedecko-technických informácií SR pôvodne chcelo antiplagiátorský softvér kúpiť od Masarykovej univerzity v Brne. Tá však trvala na poskytovaní kontroly diplomoviek iba ako služby, systém predať odmietla.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať