Študentská rada stredných škôl podporuje optimalizáciu siete škôl, požaduje však ochranu tých kvalitných a tradičných - VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Piatková tlačová konferencia ministra školstva SR Tomáša Druckera o optimalizácii siete škôl potvrdila nevyhnutnosť zmien v školstve, ktoré Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ) dlhodobo podporuje.

Rada preto uviedla, že si plne uvedomuje dôležitosť efektívneho využívania verejných zdrojov a zabezpečenia kvalitného vzdelávania pre všetkých študentov.

Neohrozenie kvalitných a tradičných škôl

ŠRSŠ však dôrazne požaduje, aby optimalizácia neohrozila kvalitné a tradičné školy, ako je napríklad gymnázium v Lučenci, ktoré nespĺňa kritériá na zlučovanie a preto hrozí jeho zánik. Pritom patrí medzi jedno z najlepších v regióne.

„Optimalizácia nesmie viesť k likvidácii kvalitných a tradičných škôl, ktoré dlhodobo dosahujú vynikajúce výsledky. Rovnako je nevyhnutné, aby sa žiaci z regiónov nemuseli presúvať na stredoškolské štúdium do vzdialených miest, čo by výrazne zhoršilo ich prístup k vzdelaniu,“ uviedla rada. ŠRSŠ zároveň požiadala ministra školstva o stretnutie, aby mohla vyjadriť postoje a obavy študentov.

„Veríme, že hlas študentov bude vypočutý a že optimalizácia školstva bude prebiehať s dôrazom na kvalitu vzdelávania, dostupnosť škôl a férové riešenia pre všetkých,“ uzavrela rada.

Metodická a investičná pomoc od ministerstva

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR v piatok uviedlo, že v nasledujúcich týždňoch budú samosprávne kraje schvaľovať projekty optimalizácie stredných škôl. Tieto procesy plne ministerstvo podporuje a je pripravené poskytnúť ako metodickú pomoc, tak aj investície do modernizácie.

Rezort školstva zdôraznil, že slovenské stredné školstvo potrebuje zásadnú modernizáciu, optimalizáciu siete škôl považuje za kľúčový krok, ktorý by mal zvýšiť kvalitu výučby, zlepšiť riadenie škôl, a tiež umožniť efektívnejšie využívať verejné financie.

„Dnes máme predimenzované kapacity, veľký počet neefektívne fungujúcich škôl a odbory, o ktoré nie je záujem. Vieme, že až 34 percent ponúkaných odborov je dlhodobo neobsadených, pričom mnohé školy sa snažia udržať svoje fungovanie na úkor kvality vzdelávania,“ vyjadril sa minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Podotkol, že ide o realitu, ktorú nemožno ignorovať.

Cieľom optimalizácie nie je rušiť školy

MŠVVaM SR opakovane zdôraznilo, že podstatou optimalizácie nie je rušenie škôl, ale skvalitnenie vzdelávania a jeho prispôsobenie požiadavkám 21. storočia. Cieľom je vytvoriť moderné školy, ktoré budú mať kvalitný manažment a budú silnými partnermi pre zamestnávateľov aj vysoké školstvo.

„Rozumiem, že optimalizácia môže vyvolávať otázky a obavy, preto je kľúčové o nej otvorene komunikovať. Bohužiaľ, nie vo všetkých krajoch prebehla dostatočná diskusia medzi vedením župy, poslancami, zriaďovateľmi a verejnosťou. Takéto dôležité rozhodnutia musia byť jasne vysvetlené, pretože ovplyvňujú celé regióny a budúcnosť tisícov študentov,“ prízvukoval Drucker.

Jeho ministerstvo tiež avizovalo, že je pripravené krajom pomôcť, zdôraznilo ale, že tieto sú zriaďovateľmi škôl. Rovnako zdôraznilo, že je potrebné verejnosti ozrejmiť potrebu optimalizácie a benefity, ktoré prinesie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRŠRSŠ Študentská rada stredných škôl