Sociálne podmienky študentov a študentiek v dennej forme doktorandského štúdia sa môžu zlepšiť. Poslanci z klubu Progresívne Slovensko (PS) Simona Petrík a Dávid Dej chcú v rámci novely zákona o sociálnom poistení, ktorú už predložili do parlamentu, budúcich doktorandov nemocensky a dôchodkovo poistiť.
Zmena sa bude týkať všetkých študentov v dennej forme doktorandského štúdia, pokiaľ nevykonávajú inú zárobkovú činnosť. Celková výška sociálnych odvodov, ktorú za študentov štát zaplatí, bude predstavovať výdavky vo výške 7 až 8 miliónov eur ročne v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.
„Napriek vedeckým a pedagogickým aktivitám sa mladým doktorandkám a doktorandom ich činnosť počas štúdia žiadnym spôsobom pozitívne neodrazí v starobe pri poberaní starobného dôchodku. Rovnako nemajú mladé doktorandky nárok na materské v prípade tehotenstva počas rokov, kedy študujú,“ vysvetľuje predložený dokument.
Nárok na materskú
Predkladatelia zastávajú názor, že formálne označenie doktorandov ako „študentov“ by nemalo brániť ich spravodlivému postaveniu pre účely sociálneho poistenia.
Čaputová podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Zmeny sa dotknú všetkých žiakov
Jedným z kľúčových sociálnych nástrojov na podporu najtalentovanejších študentiek a študentov je podľa Petrík a Deja priznanie nároku na materskú. Študenti sa tak budú môcť venovať vede, no zároveň nebudú odkladať rodičovstvo.
„Navrhovaná novela zákona chce motivovať ženy stať sa matkami v čase adekvátneho reprodukčného veku, pričom odstraňuje nedostatky novely zákona o sociálnom poistení z roku 2023, tým že zo študentov III. stupňa štúdia vytvára povinne nemocensky a dôchodkovo poistené osoby,“ uvádzajú opoziční poslanci v dokumente.
Dôchodkové nároky
Novela garantuje študentom nárok na materské a započítava im tieto roky do dôchodkových nárokov bez ohľadu na podmienku absolvovania daného stupňa štúdia.
Druckerovo ministerstvo predstavilo plán optimalizácie, malé školy by mohli fungovať spoločne (video)
Zároveň im priamo prispieva ku skvalitneniu podmienok štúdia, keďže odstraňuje nepriamy tlak na študentov byť zároveň v zamestnaneckom pomere pre vznik povinného nemocenského a starobného dôchodkového poistenia, vďaka čomu sa môžu naplno venovať vede.