BRATISLAVA 1. júla (WebNoviny.sk) – Niekoľko stoviek ľudí sa v piatok zišlo na demonštrácii učiteľov v Bratislave. Protest počas prvého dňa nášho predsedníctva v Rade EÚ organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov.
Dav sa zhromaždil na Kollárovom námestí a následne išiel hlasný sprievod s bubnami, tamburínami aj saxofónom cez Obchodnú ulicu, pod Michalskú bránu až na Rybné námestie, kde dorazilo približne 500 ľudí.
Učitelia sú nespokojní so stavom školstva
Učitelia deklarovali, že sú nespokojní so súčasným stavom školstva a postavením učiteľa v spoločnosti. Svojimi transparentmi upozorňovali na šetrenie vlády na vzdelávaní aj na nízke platy učiteľov.
„Pri príležitosti predsedníctva v Rade EÚ chceme upozorniť znova našu vládu, ale aj vlády ostatných štátov EÚ, že niečo tu nie je v poriadku. Sú tu nejaké odporúčania Európskej komisie už niekoľko rokov, ktoré vláda systematicky neplní.
Malo by to aj EÚ zaujímať, pretože tvoríme jedno spoločenstvo, jeden celok a mali by sme byť všetci rovnako silní, rovnako vyspelí,“ povedal dnes novinárom Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov.
Iniciatíva pritom upozorňuje, že odporúčania Európskej komisie a OECD sú úprimné a hovorí ich niekto nestranný. Ak vláda nezvýši objem peňazí pre školstvo, bude to mať podľa učiteľov negatívny dopad na vývoj ekonomiky.
V septembri nevylučujú ani štrajk
Predseda parlamentného výboru pre školstvo Ľubomír Petrák (Smer-SD) uviedol, že protest podľa neho nie je opodstatnený. Ako povedal pre agentúru SITA, medzi požiadavkami, ktoré deklarovali učitelia v decembri, bolo navýšenie prostriedkov pre školstvo o 400 miliónov eur. „Vláda navýšila peniaze na štvorročné volebné obdobie prostriedky o dve miliardy eur. Preto vnímam túto požiadavku ako splnenú,“ uviedol.
Zároveň pripomenul, že učitelia požadovali, aby ich platy dosiahli 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „Januárovým navýšením o štyri percentá a septembrovým o šesť percent, môžeme s istotou povedať, že platy učiteľov budú od septembra vyššie ako je 1,2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Teda aj túto požiadavku považujem za splnenú,“ konštatoval Petrák.
Učitelia zároveň tento týždeň upozornili, že v septembri nevylučujú ani štrajk. Postup závisí od toho, ako dopadne kolektívne vyjednávanie. Ak v otázke celospoločenského postavenia učiteľov nedôjde k pokroku, sú pripravení na prerušenie svojej práce od 13. septembra. Tento deň vybrali symbolicky, keďže práve pred štyrmi rokmi sa začal 13. septembra prvý výstražný štrajk.