Rodičia detí v bratislavskej Karlovej Vsi zaplatia od septembra za dieťa na prvom stupni základnej školy 0,76 eura a na druhom stupni 0,85 eura za jeden obed.
Obedy v základných školách v skutočnosti nebudú zadarmo, novela zákona hovorí len o dotácii na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa vo výške 1,20 eura za obed.
Pre agentúru SITA to uviedol Miroslav Špejl z oddelenia komunikácie s médiami a vzťahy s verejnosťou bratislavskej mestskej časti Karlova Ves.
„Rodičia detí, ktoré sa stravujú v školských jedálňach platia príspevok na nákup potravín a príspevok na režijné náklady. Príspevok na nákup potravín sa určuje podľa finančných pásiem pre jednotlivé vekové kategórie. Od 1. septembra 2019 budú platné nové finančné pásma, ktoré vydalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Karlova Ves svojím všeobecne záväzným nariadením (VZN) zaradila školy a školské jedálne do tretieho (najvyššieho) finančného pásma,“ uviedol Špejl. Zmysel finančných pásiem spočíva v rozdielnych cenách potravín v rôznych častiach Slovenska.
Výška režijného príspevku
Karloveské školy sa rozhodli od 1. septembra upraviť aj výšku režijného príspevku. Doteraz platili rodičia v školách Karlovej Vsi za jeden obed (náklady na potraviny a režijné náklady) za dieťa na prvom stupni 1,19 eura a na druhom stupni 1,26 eura.
Cena jedného obeda po novom by bola 1,96 eura na prvom stupni a 2,05 eura na druhom stupni. Ak však má dieťa nárok na dotáciu (1,20 eura), teda bol daný deň v škole a vydali mu obed, rodič zaplatí 0,76 eura za dieťa na prvom stupni a 0,85 eura na druhom stupni za jeden obed.
Bratislavské Nové mesto sa pripravuje na smerácke obedy zadarmo, investuje do školských jedální
Karloveské školy sú pripravené rodičom vysvetliť, prečo musia platiť za tzv. obedy zadarmo. „Budeme ich o zvýšení režijných poplatkov informovať bežne dostupnými a zaužívanými spôsobmi. Posnažíme sa vysvetliť im, že cena obeda sa neskladá len z ceny surovín, ale aj ostatných výdavkov spojených s prípravou jedla. Vstupné náklady sa za posledné roky, odkedy nebol príspevok upravovaný, zvýšili, pričom režijný príspevok rodičov pokryje len časť týchto nákladov,“ dodal Špejl.
Na problémy upozorňoval aj ZMOS
Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl platí od 1. januára pre škôlkarov a od 1. septembra pre deti základných škôl. Kým pri škôlkaroch v Karlovej Vsi problém nepociťujú, keďže tí sa aj doteraz stravovali všetci v jedálňach, od septembra rátajú s viacerými problémami v prípade základných škôl.
Smerácke obedy nebudú v Nitre zadarmo, mesto zvýšilo poplatok za režijné náklady školskej jedálne
„Očakávaný zvýšený počet stravníkov bude náporom nielen na technologické vybavenie kuchýň, ale predovšetkým na personálne vybavenie a v neposlednom rade aj na priestorové, keďže uvarený obed sa musí podľa štandardov vydať v určitom časovom úseku a môže sa stať, že kuchyňa nebude stíhať obedy vydávať z dôvodu vyššieho počtu stravníkov,“ uviedol Špejl a dodal, že problémom je aj veľká administratívna záťaž spojená s agendou bezplatného stravovania.
O problémoch samospráv spojených s tzv. obedmi zadarmo hovoril tajomník Rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska a zároveň hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Robiť si veľké ilúzie, že samosprávy obedy zadarmo bravúrne zvládnu, by bolo podľa neho klamstvo. Po schválení všetkých opatrení v minulom roku, ktoré majú dopady na výdavkovú časť rozpočtov miest a obcí, bude samosprávam podľa neho chýbať 80 miliónov eur.