Na Slovensku sa uskutoční medzinárodný výskum vedomostí a zručností dospelých s názvom Medzinárodné hodnotenie kompetencií dospelých (OECD PIAAC – Programme for International Assessment of Adult Competencies). Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Pilotná fáza medzinárodného výskumu vedomostí a zručností dospelých potrvá od pondelka 24. mája do konca júla a pre účasť vo výskume sa na Slovensku osloví nanajvýš 3 200 domácností. Do testovania je zapojených viac ako 40 krajín sveta.
Študenti Prešovskej univerzity doučujú žiakov počas pandémie, dobrovoľnícku aktivitu vykonávajú na 30 školách
Na Slovensku ho organizuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM). Na medzinárodnej úrovni ho zastrešuje Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Ľudia budú náhodne vybraní
Z dôvodu, že dopytovanie všetkých dospelých obyvateľov Slovenska by bolo príliš náročné a drahé, na výskume sa zúčastní reprezentatívna vzorka obyvateľov. Respondenti sa tak nemôžu do výskumu sami prihlásiť, ale budú náhodne vybraní.
„Každý respondent, ktorý dokončí celý rozhovor a poskytne výskumníkom NÚCEM potrebné informácie, získa odmenu vo forme darčekovej poukážky v hodnote 25 eur,“ dodalo ministerstvo.
Hodnotiť budú úrovne vedomostí
Ako rezort ďalej priblížil, zámerom výskumu je hodnotiť úrovne základných vedomostí a zručností potrebných pre úspešné uplatnenie sa dospelých vo veku 16 až 65 rokov v bežnom živote a na pracovnom trhu. „Vo výskume sa budú zisťovať čitateľské a matematické zručnosti a schopnosti riešiť problémy v technologicky vyspelom prostredí prostredníctvom informačno-komunikačných technológií,“ vysvetlilo.
Na Slovensku sa podobný výskum uskutočnil ešte v roku 2012. Z výsledkov vtedajšieho výskumu vyplynulo, že Slováci majú výbornú úroveň vedomostí a zručností v matematike, v práci s grafmi a tabuľkami, ale iba priemerné zručnosti pri práci s textom.