Kresťanskí demokrati predniesli viacero pozmeňujúcich návrhov v oblasti školstva, týkajú sa aj rodičovského súhlasu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zľava: Ján Horecký, podpredseda hnutia Viliam Karas a predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanec Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Horecký predniesol na parlamentnom výbore pre školstvo, vedu, mládež a šport dva pozmeňujúce návrhy k vládnym návrhov zákonov z dielne ministerstva školstva, vedy a výskumu. Navrhované zmeny opravujú a vylepšujú niektoré body vládneho návrhu pre kvalitnejšie vzdelávanie a efektívnejšie školstvo, tvrdí hnutie.

Okrem toho KDH pripravuje návrhy zmien aj na úrovni ústavy. Cieľom je ochrániť školy pred pokusmi zneužívať ich na šírenie ideológií namierených proti ľudskej dôstojnosti, posilniť nezávislé postavenie škôl a garantovať práva rodičov zabezpečiť deťom vzdelanie a výchovu svojich detí v zhode s ich náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.

Reforma školstva

Spolu dvanásť návrhov poslanca Horeckého vychádza z iniciatívy nadviazať na pokračovanie potrebnej reformy školstva a snahy zabrániť zhoršovaniu podmienok práce v školstve.

Riešenia sa okrem iného dotýkajú dĺžky požadovanej praxe špecializačných činností pre pedagogických zamestnancov a supervízorov či okolností, za ktorých môže byť odvolaný riaditeľ pri opakovanom neriešení závažných sociálno-patologických javov.

Ďalej ide o úpravu vyučovania nad rámec školského vzdelávacieho programu, Katalógu inovácií a zaradenia Katolíckeho pedagogického a katechetického centra medzi organizácie, ktoré poskytujú atestácie pre učiteľov.

Podmienka dĺžky praxe 10 rokov špecializovanej činnosti je neprimeraná. V súčasnosti máme nedostatok záujemcov o učiteľské povolanie, jednou z príčin je narastajúca suma požiadaviek a reštrikcií, čo negatívne ovplyvňuje atraktivitu učiteľského povolania,“ povedal Horecký.

Zavedenie pozície supervízora

Ján Horecký v minulosti v pozícii ministra školstva presadil viacero zmien, okrem iného zavedenie pozície supervízora ako stredného manažmentu na škole. Supervízor môže mať do päť hodín týždenne úľavu na úväzku, aby mal priestor na svoju prácu.

Vládny návrh zákona to chce podmieniť povinnosťou absolvovať špecializačné školenie. Ján Horecký to odmieta a navrhuje nevzťahovať túto povinnosť na skúsených a kľúčových zamestnancov školy.

Klásť im v tejto situácii podmienku absolvovania špecializačného školenia je absurdné – doposiaľ museli tieto činnosti zvládať popri plnom úväzku a bez príplatku. Bez tejto úpravy vládneho návrhu zákona hazardujme s kapacitou vzdelávaných a vzdelávajúcich odborníkov a namiesto zvyšovania znižujeme atraktivitu učiteľského povolania,“ myslí si Horecký.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Odvolanie riaditeľa školy

Pokiaľ ide o odvolanie riaditeľa školy, pôvodne navrhované znenie odvolať riaditeľa pri neriešení určitých javov by podľa Horeckého umožňovalo nesprávne použitie zákona.

Termín „sociálno-patologické javy“ nie je presne zadefinovaný a môže zahŕňať aj menej závažné prejavy, ako napríklad časté klamstvo, poškodzovanie cudzej veci nižšej hodnoty, manipulatívne správanie v kolektíve, vulgárnu komunikáciu,“ uviedol Horecký.

Ďalšie hroziace riziko

Ďalšie riziko negatívnych dôsledkov vládneho návrhu zákona hrozí podľa neho pri uplatnení paragrafu, podľa ktorého by mala byť udelená pokuta vo výške až 3 000 eur zodpovednému zamestnancovi školy, ak neodstránil nedostatky zistené Štátnou školskou inšpekciou.

KDH hovorí, že nehľadá „obetného baránka“ medzi zamestnancami školy za desiatky rokov zanedbaného školstva, preto navrhuje uložiť v oprávnených prípadoch sankciu škole a nie priamo jej zamestnancovi.

Vzdelávanie nad rámec školského vzdelávacieho programu

Okolnosti, za akých je možné poskytovať výchovu a vzdelávanie nad rámec školského vzdelávacieho programu alebo nad rámec Katalógu inovácií vo vzdelávaní, by mali byť podľa Horeckého prísnejšie než navrhuje ministerstvo. Podľa neho treba vyžadovať súhlasné vyjadrenie pedagogickej rady a rady školy.

Okrem toho KDH navrhuje, aby rodičia vždy mohli odmietnuť účasť dieťaťa na vyučovaní mimo školského vzdelávacieho programu, ktoré sa týka formovania intimity dieťaťa a jeho náboženského a filozofického presvedčenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Horecký
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRŠŠI Štátna školská inšpekcia