Mesto Kežmarok sa so začiatkom školského roka pustilo do projektu skvalitňovania vzduchu na školách prostredníctvom implementácie snímačov oxidu uhličitého (CO2).
Ako informovala samospráva na svojej internetovej stránke, inteligentné zariadenie s názvom IoT (Internet of Things) podľa dostupných výsledkov sekundárne vplýva na celkové fyzické a psychické zdravie človeka, teda v tomto prípade žiaka či študenta.
Tieto opatrenia priamo súvisia aj so schopnosťou sústrediť sa a učiť sa. Podľa slov primátora mesta Jána Ferenčáka sa rozhodli IoT snímače CO2 umiestniť na všetkých kežmarských školách.
Opatrenia pre lepšie sústredenie
„Spolu ich evidujeme 240. Práve spúšťame v rámci mesta Kežmarok pilotný projekt, v rámci ktorého budeme zbierať dáta a vplyv týchto zariadení na výsledkoch našich žiakov,“ uviedol. Snímače zohrávajú kľúčovú úlohu práve pri zlepšovaní kvality vzduchu v triedach a učebniach.
„Fungujú totiž na báze nepretržitého monitorovania úrovne oxidu uhličitého v miestnosti. Učitelia a kompetentní pracovníci škôl tak dokážu v reálnom čase získať prehľad o aktuálnej kvalite vzduchu. Následne, keď hladina tohto atmosférického plynu prekročí odporúčanú hranicu, dochádza k signalizácii, že miestnosť je nedostatočne vetraná,“ opísala samospráva.
Zníženie pocitu únavy
V takom prípade je možné okamžite zakročiť, otvoriť okno či zvýšiť ventiláciu, a ihneď zlepšiť kvalitu vzduchu v danom priestore. Mesto tvrdí, že zavedením modernej platformy dokáže v určitej miere koordinovať schopnosť koncentrácie a znižovať pocit únavy, čím nepriamo pozitívne ovplyvní aj výsledky hodnotení vzdelávania žiakov a študentov.
„Nadmerne zvýšená úroveň oxidu uhličitého podľa realizovanej štúdie negatívne ovplyvňuje kognitívne funkcie jedinca. Snímače poskytujú cenné údaje, ktoré umožňujú udržiavať v triede optimálnu hladinu CO2,“ vysvetlilo. Dané opatrenia teda cestou prevencie znižujú výskyt chorôb.
Začal sa nový školský rok. Prioritou musí byť zlepšenie podmienok učiteľov a ich finančného ohodnotenia, tvrdí SKU
„To, že kvalita vzduchu v učebni úzko súvisí so zdravím študentov, je fakt. Vysoké hladiny oxidu uhličitého môžu indikovať nedostatok čerstvého vzduchu. To môže následne viesť k hromadeniu iných škodlivých látok, ako sú prachové častice, alergény alebo prchavé organické zlúčeniny (VOC). Tieto faktory môžu zvýšiť riziko respiračných problémov, alergií a iných zdravotných komplikácií,“ ozrejmila samospráva.
Nositeľ technologických inovácií
Podľa predsedu predstavenstva Slovak Smart City Cluster Igora Wzoša je cieľom tohto projektu v prvom rade prospech študentov, zlepšenie ich akademických výsledkov a všeobecná spokojnosť v školskom prostredí.
„Prostredníctvom opatrení na skvalitnenie vzduchu sa zvýši počet žiakov a študentov, ktorí dokážu efektívne absorbovať nové informácie a ich známky budú jednoznačne manifestovať význam zavedených opatrení. Regulácia prísunu čerstvého vzduchu prostredníctvom moderného systému vetrania, napojeného na IoT snímače CO2, má priaznivý dopad aj na kúrenie alebo chladenie, vďaka čomu dokáže škola optimalizovať spotrebu energie, čo vedie k úsporám a ekologickejšiemu prevádzkovaniu budov,“ dodal.
Vláda sľubuje zvýšenie platov v školstve, minister Drucker avizuje valorizáciu a kompenzačné príspevky (video)
Na Slovensku je poskytovateľom IoT senzorov Slovak Smart City Cluster (SSCC), ktorého členom je aj Kežmarok. Ide o organizáciu, ktorá je nositeľom technologických inovácií, reprezentantov verejnej správy a akademického prostredia.