Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) považuje za jednu zo svojich priorít vytvorenie podmienok pre mladých ľudí, aby zostali študovať a neskôr i pracovať na Slovensku, prípadne aby sa sem chceli zo zahraničia vrátiť.
Mladí ľudia z prostredia Hlasu prichádzajú s myšlienkou takzvaného „vysokoškolského duálu“, čiže intenzívneho prepojenia vysokých škôl s reálnou praxou.
Vysokoškoláci na stredoškolských pozíciách
Na tlačovej besede to uviedol predseda strany Hlas – SD Peter Pellegrini. Vysoké školy by sa podľa neho nemali sústrediť len na počet študentov, ale na kvalitu a vychovávanie ľudí, ktorí budú bezprostredne po skončení vysokej školy pripravení začať pracovať. Poznamenal, že na niektoré profesie máme veľkú prekvalifikovanosť a mnoho vysokoškolákov pracuje na stredoškolských pozíciách.
Ódor sa stretol so zástupcami stredoškolákov, predstavili mu svoje desatoro a prebrali aktuálne témy školstva
Výrazne podľa predsedu Hlasu treba podporiť podnikové štipendiá, malo by ísť nielen o lepšie uplatnenie absolventa na trhu, ale i o záväzok pre študenta, aby odpracoval určitý čas vo firme, ktorá mu štipendium zaplatí.
Súčasný systém, ktorý umožňuje firmám takéto štipendiá prideľovať, je podľa Pellegriniho nedostatočný a nefunkčný, a potrebuje zjednodušiť. Pellegrini tiež uviedol, že štipendium by malo byť paušálnou dávkou, bez daní či odvodov. Dodal, že uvažovať by sa malo i o odmene pre podnikateľov, ktorí sa do štipendijného programu zapoja, napríklad v podobe daňových úľav.
Príčiny migrácie vysokoškolákov predseda Hlasu vníma najmä v zanedbanej infraštruktúre slovenských vysokých škôl, považuje za potrebné dobudovať a zmodernizovať ju. Ďalšiu príčinu odchodu mladých vníma v perspektíve ich uplatnenia sa na Slovensku.
Motivácia študentov ostať na Slovensku
„Súhlasím aj s tým, že aj politická a spoločenská situácia na Slovensku je jedným z dôvodov, prečo mladý človek hovorí, že sa nevráti naspäť, pretože sa mu nechce prísť do takej rozvrátenej spoločnosti, alebo do takej napätej spoločnosti, alebo nekultúrnej v niektorých oblastiach. Ale to už je úloha nás politikov a pevne verím, že po 30. septembri sa situácia na Slovensku upokojí, a aj spoločenská a politická situácia nebude dôvodom na to, aby sa ľudia odmietali vrátiť domov, alebo aby to bolo výrazným dôvodom odchodov do zahraničia,“ uviedol Pellegrini.
Minister Bútora riešil s premiérom priority v školstve, niektoré sú obsiahnuté v pláne obnovy
Považuje za potrebné motivovať študentov ostať na vysokých školách a po štúdiu ostať aj pracovať na Slovensku. Preto je podľa Pellegriniho potrebné čo najväčšmi prepojiť vysoké školstvo s reálnou praxou a firmami.
Finančná strata pre Slovensko
Predseda Hlasu pripomenul, že každý piaty slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí, pričom na Slovensko sa podľa odhadov vracia približne polovica z nich. Tak podľa Pellegriniho dochádza k odlivu mozgov, čiže vysokokvalifikovanej pracovnej sily.
Naše školstvo má množstvo nedostatkov, s nízkymi platmi či slabým statusom učiteľa sa boria takmer všetky európske krajiny
Ako uviedol, najžiadanejšími študentskými destináciami sú Česká republika, Maďarsko a Spojené kráľovstvo, ale čoraz viac aj Holandsko a Dánsko. Dodal, že asi 70 percent všetkých slovenských vysokoškolákov sa nachádza v Česku. Šéf Hlasu tiež upozornil, že odliv mozgov súvisí i so starnutím populácie.
„V dôsledku aj starnutia, aj odlivu ľudí do zahraničia bude Slovenská republika vystavená vážnemu problému, pretože podľa Európskej komisie príde Slovensko do roku 2070 až o 30 percent všetkej pracovnej sily,“ vraví Pellegrini.
S týmto hrozivým číslom podľa neho treba niečo robiť. Odliv vzdelaných ľudí podľa neho poškodzuje slovenský ekonomický rast a konkurencieschopnosť. Doplnil, že je to nielen odchod ľudí, ale aj kapitálu, a vzhľadom na náklady na základné a stredoškolské vzdelanie je to tiež finančná strata pre Slovensko.