Ministerka školstva Martina Lubyová chce v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) a Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK) presadiť, aby aj doktorandi mali sociálne poistenie.
Atraktívnejšie podmienky štúdia
Ako uviedla ministerka na piatkovej spoločnej tlačovej konferencii, so zástupcami študentov a rektorov sa zhodli na tom, že ich spoločným záujmom je zatraktívniť podmienky vysokoškolského štúdia na Slovensku.
„Doktorandi nemajú hradené sociálne odvody. Mnohým z nich potom neskôr v budúcnosti chýbajú roky, ktoré strávia na doktorandskom, pri započítavaní do vymeriavacieho základu dôchodku. Nemôžu ani čerpať benefity z ďalších druhov sociálneho poistenia. Je preto naším spoločným cieľom, aby sa vrátili medzi sociálnych poistencov, čo im v konečnom dôsledku zlepší sociálne zabezpečenie a zatraktívni štúdium,“ priblížila Lubyová.
Remišovej návrh upraví právomoci ministerstva pri prideľovaní financií pre asistentov učiteľa
Tento krok oceňuje aj predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász. „Doktorandi sú špičkoví študenti, od ktorých sa očakáva veľmi veľa, preto im musíme vytvoriť podmienky, ktoré budú pre nich atraktívne. Posledné roky sa zvyšovali štipendiá, čo je veľmi pozitívny progres. Doktorandi však nemajú sociálne poistenia a naším návrhom je, aby sa to zmenilo a boli sociálne poistení,“ objasnil Lovász.
O pôžičky môže byť väčší záujem
Ďalším prediskutovaným návrhom na piatkovom spoločnom rokovaní bolo zatraktívnenie študentských pôžičiek. ŠRVŠ totiž signalizovala, že keby boli podmienky nastavené inak, tak by bol o tento druh pôžičiek ešte väčší záujem.
„V septembri preto vytvoríme pracovnú skupinu, ktorú budú tvoriť zástupcovia študentov, ministerstva školstva a Fondu na podporu vzdelávania. V tejto pracovnej skupine sa budeme rozprávať o tom, akým spôsobom sa dá novelizovať legislatíva, aby boli pôžičky pre študentov ešte viac atraktívnejšie,“ povedala ministerka školstva a dodala, že v minulom roku bolo z Fondu na podporu vzdelávania na tento účel vyčlenených päť miliónov eur, z toho 2,3 milióna eur pre pedagógov a 2,7 milióna eur pre študentov.
Školy mali realizovať projekty na podporu regionálnych centier, ale ministerstvo ich nevyhodnotilo
Predseda ŠRVŠ v tejto súvislosti uviedol, že študentské pôžičky sú veľmi vďačnou podporou pre študentov. „Atraktivita študentských pôžičiek bohužiaľ v posledných rokoch klesala, a to aj z toho dôvodu, že nebol dostatok finančných prostriedkov. Teraz sme však v lepšej fáze, keďže sa navýšila suma, ktorú Fond na podporu vzdelávania poskytne študentom,“ priblížil Lovász.
Priblíženie k vyspelým krajinám
Zároveň zdôraznil, že ŠRVŠ navrhuje, aby sa zaviedli pôžičky bez úrokovej sadzby pre študentov zo sociálne slabšieho prostredia. „Aj takouto formou chceme týchto študentov viac podporiť,“ dodal predseda ŠRVŠ.
Školy mali realizovať projekty na podporu regionálnych centier, ale ministerstvo ich nevyhodnotilo
Oba tieto návrhy víta aj prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. „Sú to dobré kroky a pevne verím, že sa priblížime k vyspelým krajinám, kde študenti vo vysokej miere čerpajú pôžičky a kde sú aj doktorandi sociálne poistení,“ zdôvodnil prezident SRK.
Ministerka školstva Martina Lubyová si vie predstaviť, že tieto návrhy by sa dali v blízkej dobe presadiť aj formou poslaneckého návrhu, ak na nich bude všeobecná politická zhoda.