AKO DOBRE, ŽE SI: Inovatívny projekt bojuje proti osamelosti mladých na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
FOTO: Projekt AKO DOBRE ŽE SI
Tento článok pre vás načítala AI.

V dnešnom uponáhľanom svete sa čoraz viac mladých ľudí cíti osamelých a nepochopených. Na pomoc prichádza nový projekt „AKO DOBRE, ŽE SI“, ktorý je výsledkom spolupráce UNICEF a Ligy za duševné zdravie. Tento projekt ponúka online platformu psychosociálnej pomoci a rôzne podujatia po celom Slovensku, ktoré majú za cieľ duševné zdravie a sebavedomie mladých.

Význam a ciele projektu

Projekt „AKO DOBRE, ŽE SI“ je odpoveďou na alarmujúce výsledky prieskumu agentúry 2muse pre UNICEF, ktorý ukázal, že viac ako štvrtina Slovákov a takmer polovica Ukrajincov žijúcich na Slovensku trpí negatívnym vplyvom osamelosti. Iniciatíva ponúka online platformu s vizuálnymi sprievodcami, ktoré pomáhajú mladým ľuďom vytvárať šťastnejší vzťah so sebou, s blízkymi ako aj okolitým svetom. Prostredníctvom nej sa organizácie prihovárajú najmä ľuďom vo veku 13 až 19 rokov, no užitočné rady a informácie tu nájdu aj rodičia a ľudia, ktorí sa o nich starajú. Platforma je dostupná v slovenčine a ukrajinčine. Nechýba ani odkaz na bezplatnú a anonymnú linku pomoci.

Osamelosť a izolácia sú univerzálne problémy, ktoré ovplyvňujú duševnú aj fyzickú pohodu jednotlivcov. UNICEF si uvedomuje hlboký vplyv izolácie na mladých ľudí, najmä v utečeneckom kontexte, ale aj v dôsledku pandémie. Prostredníctvom našej práce, vrátane iniciatívy ‚AKO DOBRE, ŽE SI‘, sa snažíme zmierniť bremeno izolácie medzi mladými ľuďmi a ich rodinami. Ukázalo sa, že interakcie a spojenie s blízkymi a silné sociálne väzby sú kľúčové, a cieľom tejto kampane je podporiť práve takéto spojenia,“ vysvetľuje Michaela Bauer, koordinátorka UNICEF pre mimoriadne situácie na Slovensku.

Vďačnosť pomáha zvládať negatívne emócie

Projekt zahŕňali aj podujatia na rôznych miestach Slovenska, kde sa kládol dôraz na vďačnosť. „Ľudia, ktorí sa pravidelne sprítomňujú a zvedomujú si vďačnosť, sa dokážu lepšie vyrovnávať s negatívnymi pocitmi a táto odolnosť im pomáha udržiavať vzťahy a prepojenia so svojím okolím. Vďačnosť im síce ťažké chvíle zo života nevymaže, ale poskytne im viac priestoru vnímať tie krajšie každodenné momenty,“ hovorí Andrej Vršanský, riaditeľ Ligy za duševné zdravie. Pri príležitosti Svetového dňa detí, ktorý si každoročne pripomíname 20. novembra sa konali i podujatia v Bratislave, Banskej Bystrici, Považskej Bystrici a v Košiciach.

Psychologický rozmer a podpora

Podľa psychologičky Kornélie Ďuríkovej, osamelosť je jedna z kľúčových tém, ktorá trápi dnešných teenagerov. Projekt sa snaží riešiť tento problém nielen prostredníctvom online platformy, ale aj osobnými stretnutiami a podujatiami, ktoré podporujú sociálnu interakciu a sebavedomie.

Platforma www.akodobrezesi.sk obsahuje okrem vizuálneho sprievodcu aj povzbudenia a návody, ktoré sú vyjadrené tak, aby boli ľahko pochopiteľné a efektívne.

Projekt „AKO DOBRE, ŽE SI“ je krokom v boji proti osamelosti mladých na Slovensku. Jeho inovatívny prístup, ktorý zahŕňa online platformu a podujatia na podporu vďačnosti a sociálnej súdržnosti, má potenciál výrazne zlepšiť životy mnohých mladých ľudí a ich rodín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Liga za duševné zdravieUNICEF Detský fond OSN