Absolventi stredných škôl sa môžu evidovať na úradoch práce aj po letných prázdninách. Uplatnenie na trhu práce si môžu hľadať aj po letných prázdninách prostredníctvom evidencie na Úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Evidencia je dobrovoľná a možná do 10. septembra, pokiaľ absolventi neplánujú pokračovať v ďalšom štúdiu. Úrady práce ponúkajú rôzne formy podpory, vrátane uhrádzania zdravotného poistenia za evidovaných absolventov.
O zaradenie do evidencie treba požiadať najneskôr do 10. septembra
„Ak si absolventi stredných škôl podajú žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie najneskôr do 10. septembra, nevznikne im povinnosť platiť si povinné zdravotné poistenie,“ uviedol Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Ako by mali postupovať študenti po skončení školy? Sociálna poisťovňa vysvetľuje, aké majú povinnosti
Úrady ponúkajú aj nástroje ako sprostredkovanie pracovných pozícií, odborné poradenstvo a príspevky na vzdelávanie v rámci národného projektu Zručnosti pre trh práce. Absolventi môžu požiadať o zaplatenie vzdelávania podľa vlastného výberu, pričom žiadosť treba podať najneskôr 30 dní pred začiatkom kurzu. Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie môže byť poskytnutý aj príspevok na prezenčné vzdelávanie.
Projekty na podporu absolventov
Rezort práce podporuje aj zamestnávateľov, ktorí vytvárajú pracovné miesta pre mladých ľudí, napríklad aj prostredníctvom projektu Právo na prvé zamestnanie. Zamestnávatelia môžu získať príspevok vo výške 1 318,53 eura mesačne po dobu maximálne šesť mesiacov.
Viac ako polovica absolventov stredných škôl pokračuje v ďalšom štúdiu, nezamestnaných je asi päť percent
Úrady sú otvorené podporiť aj absolventov, ktorí sa rozhodnú samozamestnať. Môžu žiadať o príspevok vo výške 7 534 eur na začatie samostatnej zárobkovej činnosti. Pri prvej návšteve úradu práce si absolventi musia priniesť platný občiansky preukaz, kópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní a potvrdenie o dobe štúdia. Projekty sú spolufinancované z fondov EÚ v rámci Programu Slovensko.