Rezort obrany stále iba plánuje vyzbrojiť viacúčelové vrtuľníky Black Hawk. Za deväť kusov UH-60M bez výzbroje pritom Slovensko zaplatilo viac ako 228 miliónov eur.
Na výzbroji sa zhodne koalícia aj opozícia
Nákup zrealizovalo Ministerstvo obrany SR ešte za pôsobenia Martina Glváča (Smer-SD) cez americký vládny program s tým, že ich neskôr Ozbrojené sily SR dodatočne vybavia.
Foto: Minister Gajdoš odovzdal vojakom nové vozidlá Tatra, budú slúžiť v piatich vojenských útvaroch
Na nevyhnutnosti tohto projektu sa zhoduje koalícia aj s opozíciou. Podľa šéfa branno-bezpečnostného výboru Národnej rady SR a zároveň koaličného poslanca Antona Hrnka (SNS) je výzbroj pre vrtuľníky potrebná.
Rovnaký názor zastáva bezpečnostný analytik z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Jaroslav Naď. Odborník na obranu a bezpečnosť zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Juraj Krúpa sa domnieva, že rezort obrany má v súčasnosti iné priority, ako vrtuľníky.
Požiare a výcvik pilotov
Poslanec Hrnko na margo výzbroje pripomenul, že v súčasnosti môžu vrtuľníky iba pomáhať pri požiaroch či prepravovať ľudí. „Keď sa kupovali vrtuľníky Black Hawk boli bez výzbroje a mohli slúžiť akurát tak na dve veci. Výcvik pilotov a hasenie požiarov. Dnes sú piloti vycvičení, takže sa ide nakúpiť základná výzbroj. Ja si myslím, že armáda je ozbrojený zbor a nie zbor hasičov. Domnievam sa, že je to správny postup, aby sa vrtuľníky vyzbrojili,“ povedal Hrnko.
Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji
Nákup dodatočnej výzbroje schvaľuje aj Jaroslav Naď. Analytik z hnutia OĽaNO sa však domnieva, že ho rezort obrany nestihne dokončiť v aktuálnom volebnom období.
„Výzbroj je pre vrtuľníky Black Hawk jednoducho potrebná a to najmä z toho dôvodu, že majú slúžiť ako vzdušná podpora pre pozemné sily. Otázna je suma, ktorú za to zaplatíme, pretože už tá pôvodná obstarávacia bola veľmi vysoká. Za tie peniaze sme mohli mať povedzme vrtuľníky strednej triedy, ale plne vybavené. Podľa môjho odhadu sa môžu vynaložené financie pohybovať na úrovni 100 miliónov eur,“ priblížil Naď.
Z podporného centra nakoniec vzišlo
Odborník na obranu Juraj Krúpa narozdiel od Naďa nevylúčil možnosť, že obstaranie výzbroje dotiahne ešte súčasné vedenie Ministerstva obrany SR. Krúpa sa však domnieva, že rezort má aj iné priority.
Nákupy vojenskej techniky musia spĺňať kritéria transparentnosti, vyhlásila prezidentka Čaputová
„V tomto volebnom období sa podarilo za dva roky iba vybaviť tieto stroje prístrojmi na pomoc pri požiaroch, takže ak hovoríme o výzbroji nie som si istý, či je to takpovediac témou dňa,“ uviedol Krúpa.
Odborník na záver pripomenul, že na Slovensku malo vyrásť pre vrtuľníky Black Hawk aj podporné, respektíve výcvikové centrum, z ktorého napokon zišlo.