Zámer výstavby vyhliadkovej kabínkovej lanovky predložilo v roku 2017 Biskupstvo Nitra, ktoré je majiteľom pozemkov na Zobore.
Trasu pre lanovku na Zobor chce nitrianska radnica vymedziť v územnom pláne mesta. V súčasnosti môže verejnosť pripomienkovať navrhované zmeny a doplnky územného plánu, posledný deň na doručenie stanoviska je 31. máj. Podľa oznámenia zverejneného na www.enviroportal.sk je navrhovanou zmenou č. 64 „vymedzenie trasy a koridoru pre lanovku na Zobor vrátane umiestnenia dolnej nástupnej stanice v polohe Kláštorskej ulice pri liečebnom ústave. Jej ochranné pásmo je navrhované v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a súčasne v území európskeho významu SKUEVO130 Zobor.“
Občianske združenie vyjadrilo obavy
Zámer výstavby vyhliadkovej kabínkovej lanovky predložilo v roku 2017 Biskupstvo Nitra, ktoré je majiteľom pozemkov na Zobore. Okresný úrad Nitra 17. apríla rozhodol, že sa bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Proti výstavbe lanovky sa angažuje občianske združenie Nitrianske fórum so sídlom na Kláštorskej ulici v hornej časti Zobora. Okresnému úradu aj médiám zaslalo svoje stanovisko k zmenám územného plánu, v ktorom vyjadrilo obavu, že výstavbou lanovky celá oblasť zásadne zmení charakter, zvýšený pohyb vozidiel ovplyvní aj život miestnych obyvateľov. Argumentujú tiež negatívnymi dopadmi na prírodné prostredie.
Zámer výstavby lanovky počíta s parkoviskom, prevádzkovým objektom s bufetom a požičovňou bicyklov v dolnej časti a s reštauráciou a ubytovaním v hornej časti. Horná stanica existuje ešte z čias pôvodnej lanovky, ktorá na Zobor premávala od roku 1970 do roku 1993, projekt počíta s jej rekonštrukciou. Úspešnosť projektu bude závisieť od procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie a od schválenia zmien a doplnkov územného plánu mesta. Horná stanica lanovky zároveň patrí mestu, pozemky pod ňou sú cirkevné.
Problémom boli financie
O obnovení lanovky hovorila nitrianska radnica v minulosti už viackrát, vždy to však stroskotalo na financiách. Biskupstvo ju neplánuje stavať z vlastných financií. Ako povedal pred časom diecézny ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko, možnosti financovania sú dve – štrukturálne fondy Európskej únie alebo súkromný investor. Previesť sa lanovkou k Pyramíde a oddýchnuť si v reštaurácii s výhľadom na Nitru by sa mohlo stať tipom na výlet nielen pre turistov, ale aj Nitranov s malými deťmi, dôchodcov či imobilných, ktorí inak nemajú možnosť dostať sa na vrchol Zobora.
Biskupstvo argumentuje, že lanovka aj ubytovanie sú aj v Tatrách. Drevo sa na Zobore ťaží legálne aj dnes, objem povolenej ťažby má nájomník lesných pozemkov presne určený. Výrub pod lanovkou by sa mohol započítať do celkového objemu povolenej ťažby pre dané obdobie.