Hongkonský súd nariadil problémovému developerovi China Evergrande, ktorý je najzadlženejší na svete, podstúpiť likvidáciu po neúspešnom úsilí o reštrukturalizáciu 300 miliárd dolárov, ktoré dlhuje bankám a držiteľom dlhopisov.
Podľa neho je namieste nariadiť firme, aby ukončila svoje podnikanie vzhľadom na „nedostatočný pokrok na strane spoločnosti pri predložení životaschopného návrhu reštrukturalizácie“, ako aj jej platobnú neschopnosť. Evergrande sa voči rozhodnutiu môže odvolať.
Separátny právny systém
Výkonný riaditeľ spoločnosti Shawn Siu pre čínske médium 21Jingji vyjadril ľútosť nad nariadením likvidácie a zdôraznil, že nariadenie sa týka len jednotky China Evergrande kótovanej v Hongkongu. Domáce a zahraničné jednotky sú podľa jeho slov nezávislé právne subjekty a Evergrande sa bude snažiť pokračovať v hladkej prevádzke a dodávať nehnuteľnosti kupujúcim.
Nie je jasné, ako nariadenie likvidácie ovplyvní rozsiahle operácie developera na čínskej pevnine, keďže Hongkong ako bývalá britská kolónia funguje so separátnym právnym systémom. V niektorých prípadoch súdy na pevnine uznali rozhodnutia o bankrote v Hongkongu, ale analytici tvrdia, že Evergrande’s je niečo ako testovací prípad.
Akcie spoločnosti
Tiež nie je jasné, ako nariadenie ovplyvní čínsky finančný systém. Akcie Evergrande v Hongkongu v pondelok ráno oslabili o takmer 21 percent, než ich suspendovali z obchodovania. Hongkonský index Hang Seng však stúpol o 0,9 percenta a akcie ďalších developerov išli hore. Najväčší čínsky developer Country Garden si pripísal 2,9 percenta a Sunac China Holdings poskočili o 4 percentá.
Do problémov s platením dlhov sa China Evergrande dostala v roku 2021, niečo vyše roka po tom, čo Peking obmedzil poskytovanie pôžičiek developerom v snahe ochladiť bublinu s nehnuteľnosťami. Rastúce dlhy developerov vládnuca komunistická strana považuje za hrozbu pre spomaľujúci sa ekonomický rast Číny.