Viete, z akých materiálov sa skladá vaša kuchyňa? Máte istotu, že sa z nich neuvoľňujú látky, ktoré dýchate a škodia zdraviu? Majú certifikáty pri kuchynskom nábytku reálny význam, alebo ide len o reklamný ťah?
Pri výbere novej kuchyne sa väčšinou orinetujeme na jej dizajn, farbu, využiteľnosť, cenu, či lehotu dodania. Nie každý si pri kúpe kuchyne všíma certifikáty potvrdzujúce jej dlhú životnosť, prípadne vplyv na naše zdravie.
Certifikáty, ktoré označujú kuchynský nábytok, sa rozdeľujú do troch skupín.
„Je to konštrukčná stabilita, zdravotná neškodnosť a environmentálna, respektíve ekologická stabilita, ktorá súvisí so spracovaným drevovým produktom,“ vysvetľuje manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi Jozef Kňúr. Ako dodáva, všetky materiály a výrobky s certifikáciami preukazujú, že užívateľ si vyberá a necháva realizovať dielo ako celok, ktorý nesie vlastnosti konštrukčne stabilného, pevného a bezpečného produktu.
„Ten je zároveň zdravotne neškodný – čo je s ohľadom na kuchyne všeobecne dôležitý parameter – a výrobný proces nemá negatívny dosah na existenciu lesov ako dôležitých ekosystémov,“ doplnil Kňúr. Pre výrobcov nábytku nie je jednoduché ani lacné získať certifikáty, ktoré zaručia, že kuchyňa bude ako celok stabilná, že kovania, držadlá alebo úchyty vydržia roky námahy alebo že drevené časti boli vyrobené tak, aby šetrili lesy.
Formaldehyd a certifikáty
Vo väčšine kuchýň na našom trhu sa nachádza formaldehyd. Ide o bezfarebný plyn, ktorý sa uvoľňuje najmä z drevotrieskového nábytku. Je súčasťou lepidiel, spojív a živíc, vďaka ktorým držia pokope veľkoformátové dosky. „Uvoľňovanie formaldehydu z nábytku je strážené limitom emisnej normy E1, ktorá je v EÚ povinná, teda všetci výrobcovia veľkoplošného materiálu, z ktorého sa nábytok vyrába, musia túto emisnú normu spĺňať,“ vysvetlil Kňúr.
Okrem štandardu však výrobcovia môžu spĺňať aj prísnejšie, hoci nepovinné limity, a mať o tom certifikát. Ide napríklad o normy E0 či ENF, ktoré potvrdzuje certifikácia Golden M. „Tento certifikát má zvyčajne prémiovejší, hoci stále cenovo dostupný kuchynský nábytok,“ dodáva odborník na kvalitu kuchynského nábytku.
Malé zmeny v kuchyni, ktoré urobia veľký efekt
Certifikát Golden M udeľuje nemecká asociácia pre zabezpečenie kvalitatívnych vlastností nábytku so zameraním na jeho životnosť a zdravie užívateľov. Je zárukou toho, že kuchyne sú zdravotne neškodné, použité materiály nijakým spôsobom nepoškodzujú zdravie a neobsahujú napríklad prchavé látky, ťažké kovy alebo formaldehyd.
Nábytok môže mať taktiež certifikát GS (Geprüfte Sicherheit – certifikovaná bezpečnosť). Získa ho kuchyňa, ktorej konštrukčné riešenia splnili náročné normy bezpečnosti, testované v laboratórnych podmienkach. Takéto kuchyne sú konštrukčne bezpečné a maximálne stabilné.
Certifikát PEFC znamená, že drevo na nábytok bolo získané legálne a z lesov obhospodarovaných udržateľne.
Podobným spôsobom bol vyrobený aj nábytok s certifikátom Blue Angel. Certifikát je zároveň zárukou zdravotnej neškodnosti a minimálneho množstva emisií vypustených do ovzdušia nielen v procese výroby, ale aj na ceste k zákazníkovi.