Občania Slovenskej republiky vynakladajú na bývanie menšiu časť príjmu ako ostatní európania. Vyplýva to zo správy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR.
„Kým výdavky slovenských domácností spojené s bývaním tvoria podľa Eurostatu 15,2 % ich disponibilného príjmu, priemer EÚ je 19,6 %,“ uvádza inštitút.
Na druhej strane máme podľa ISA na Slovensku menej priestoru na bývanie, ako obyvatelia väčšiny krajín EÚ. Kým u nás býva v preplnených obydliach 31,8 % populácie, priemer EÚ je 16,8 %.
Mladí opúšťajú rodičovské domácnosti neskôr
Na Slovensku je až 93 % obyvateľov vlastníkom svojej nehnuteľnosti. Priemer EÚ je pritom iba 69%. Mnohé domy a byty, postavené najmä v minulosti, nie sú zaťažené hypotékami a mladí ľudia u nás odchádzajú od rodičov keď majú 31 rokov.
Oproti tomu, občania EÚ opúšťajú rodný dom v priemere ako 26-roční. „Slovenskí mladí tak dlhšie prispievajú na spoločné bývanie, čím pomáhajú znižovať podiel výdavkov domácností na bývanie, súčasne však prispievajú k preplnenosti bytov,“ vysvetľuje ISA.
Očakávaný prudký pokles cien nehnuteľností sa podľa analytika nekonal, trh uzavrel minulý rok s päťpercentným mínusom
Aj keď za bývanie zaplatíme v porovnaní s disponibilným príjmom priemerne menej ako zvyšok EÚ, kvalita bývania je horšia. „Eurostat hodnotí komfort bývania v jednotlivých štátoch únie cez viacero ukazovateľov a tie radia bývanie na Slovensku na chvost rebríčka EÚ,“ poznamenal inštitút.
Preplnenosť bývania ako ukazovateľ kvality
Podľa oficiálnej definície nie je domácnosť preplnená, ak má samostatnú obývačku, v ktorej nikto nespí a každý dospelý člen (okrem páru) má svoju vlastnú izbu. Deti do 17 rokov sú v jednej izbe maximálne dvaja, pričom od 12 rokov môžu byť v páre iba deti rovnakého pohlavia.
„Podľa takto nastavených pravidiel takmer tretina obyvateľov Slovenska (31,8 %) nemá tieto možnosti. Kým u nás žije v priemere 3,1 osôb v jednej domácnosti, priemer únie je 2,1,“ konštatuje ISA.
Ako dodáva, napríklad Íri majú relatívne vysoký priemerný počet osôb na domácnosť (2,6), no zároveň majú nízky podiel preplnených domácností (4,3 %). Na osobu v Írsku pripadá 2,1 izby, kým u nás je to 1,1. Európsky priemer je 1,6 izby na osobu.
Rozmery bytov sa postupne zmenšujú
Podľa analýzy Bencont investments sa rozmery bytov v novostavbách za posledných 20 rokov zmenšili asi o 11 %. Počet priemerných nominálnych miezd potrebných na kúpu bytu s výmerou 70 metrov štvorcových na Slovensku sa podľa prepočtov ISA za roky 2019-2022 zvýšil o 40 %.
Na Slovensku rastie záujem o nájomné bývanie. Prekvapí vás však, koľko percent Slovákov vlastní nehnuteľnosti v porovnaní s Európanmi
„V roku 2023 prišlo vplyvom zvýšenia úrokov a následne zníženého dopytu po bývaní k určitej korekcii. Nedá sa ale predpokladať, že si ľudia budú môcť dovoliť kúpiť väčšie bývanie,“ pozanmenal inštitút.
Oproti ostatným krajinám únie sa však dajú nájsť pri bývaní na Slovensku určité pozitíva. „Napríklad iba malé percento obyvateľov Slovenska (4,9 %) v porovnaní s priemerom EÚ (14,8 %) žije v obydlí s pretekajúcou strechou, vlhkými stenami alebo základmi či hnilobou v okenných rámoch alebo podlahe,“ dodáva ISA.